Bieszczady: Drugi stopień zagrożenia lawinowego. Miejscami nawet do prawie dwóch metrów śniegu!

i

Autor: Pixabay

Bieszczady: Drugi stopień zagrożenia lawinowego. Miejscami nawet do prawie dwóch metrów śniegu!

2022-01-28 15:11

Według pracowników parku, szlaki są przejezdne, z tym, że najgorsze warunki panują na odcinku z Wetliny do Jawornika, z Widełki do Bukowego Berda, czy z Bukowca do źródeł Sanu. Z kolei Goprowcy ostrzegają, że pokrywa śnieżna jest zróżnicowana, a śnieg miejscami ma nawet dwa metry głębokości. Aktualnie w Bieszczadach panuje drugi stopień zagrożenia lawinowego, a to oznacza, że na szlak mogą wyjść tylko doświadczeni podróżnicy.

Szlaki na terenie Parku w większości są przejezdne, z tym, że te mniej uczęszczane trasy są tym samym słabiej przetarte. Dokładnie chodzi tu o ścieżki: Wetlina – Jawornik, Jawornik – Rabia Skała – Kremenaros, Widełki - Bukowe Berdo, Bukowiec - źródła Sanu. Przez świeży śnieg pogorszył się dojazd do parkingu w Bukowcu. Droga jest tam odśnieżona jedynie do pewnego miejsca. Dalej dojazd jest możliwy wyłącznie samochodem terenowym.

Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana. Najczęściej grubość śniegu jest w granicach od 20 do 130 cm, w miejscach może przekraczać nawet 2 m. Śnieg jest twardy i zbity. W takich warunkach dobrze sprawdzają się rakiety śnieżne lub narty skiturowe.

CZYTAJ TAKŻE: RZESZÓW. Odmulanie zalewu idzie sprawnie. Miasto już myśli o budowie parku i nie tylko

Drugi stopień zagrożenia lawinowego

Przez spore opady śniegu oraz wiatr, widoczność może być bardzo ograniczona. Aktualnie ogłoszono drugi umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. - Apelujemy o ostrożność i rozwagę! Przypominamy o zakazie poruszania się w nocy po terenie Parku. W parku narodowym, doba jest podzielona, w ciągu dnia użytkujemy przestrzeń my, ludzie, a noc pozostawiamy zwierzętom przypominają pracownicy BPN.

Skrajnie niebezpieczne wyprzedzanie kierowcy tira
Źródło: Bieszczady: Drugi stopień zagrożenia lawinowego. Miejscami nawet do prawie dwóch metrów śniegu!