Badania dla seniorów

i

Autor: UM Bydgoszcz

RZESZÓW. Punkt, w którym sami się zbadacie. Taki stanął w oddziale NFZ

2021-11-23 14:33

Od dwóch lat w podkarpackim oddziale NFZ działa stanowisko ds. profilaktyki. Teraz zostało ono rozbudowane o samoobsługowy punkt, w którym dorośli na miejscu wykonają najważniejsze pomiary medyczne określające ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Oprócz tego specjaliści zaproponują wam udział w programach profilaktycznych lub skorzystanie z bezpłatnych diet od NFZ.

Profilaktyka jest bardzo ważna, a od dziś dostęp do niej jest jeszcze łatwiejszy – mówi Iwona Karasowska-Stepaniak zastępca dyrektora ds. medycznych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. I dodaje: - Bez skierowania można samemu wykonać podstawowe pomiary, które pozwolą ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Zapraszamy do rzeszowskiego oddziału NFZ. Nie czekajmy aż choroba nas wyprzedzi.

CZYTAJ TAKŻE: Rzeszów ma nowy ekomural! Oczyszcza dziennie tyle powietrza, ile 50 drzew!

Na jakie badania możecie liczyć?

W samoobsługowym kiosku będziecie mogli sprawdzić swój wzrost, masę ciała i skład ciała oraz ciśnienie tętnicze. Te podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych.

- Analiza składu ciała mierzy poziom tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie. Pomiar ciśnienia tętniczego krwi ma pomóc w wykryciu nadciśnienia tętniczego. To właśnie ono bezpośrednio lub pośrednio jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Nieleczone nadciśnienie tętnicze może doprowadzić m.in. do chorób układu krążenia (w tym zawału serca, niewydolności serca, arytmii), udaru mózgu, chorób nerek czy retinopatii - informuje Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego NFZ.

Z kolei, określony na postawie naszego wzrostu i wagi indeks masy ciała, zwany BMI, jest istotny, aby oszacować zagrożenie chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą.  Wyniki pomiarów, które wydrukujecie bezpośrednio w kiosku, będzie można omówić z doradcą na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia. I pamiętajcie, z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące.

Na badanie trzeba się zapisać

Aby skorzystać z usług doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się przez stronę internetową Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590. Punkt jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30.

W Rzeszowie robi się świątecznie! Na Rynku stawiają bożonarodzeniowe drzewko
Źródło: RZESZÓW. Punkt, w którym sami się zbadacie. Taki stanął w oddziale NFZ