ZUS: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 25 kwietnia! Komu przysługuje dodatkowy zasiłek?

2021-04-12 15:06 af A.I
PODKARPACKIE. ZUS - Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 25 kwietnia
Autor: ZUS

Jesteście rodzicami? Mamy dla was ważną informację. Do 25 kwietnia podkarpacki oddział ZUS wydłuża możliwość korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Podobnie, jak wcześniej przysługuje on m.in. rodzicom dzieci do 8 lat jeśli ich szkoła, żłobek, przedszkole lub klub dziecięcy został zamknięty z powodu koronawirusa. Zasiłek przysługuje także rodzicom dzieci starszych. Ale tutaj potrzebne jest odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Co zrobić, aby uzyskać taki zasiłek?

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie został wydłużony. Do 25 kwietnia uprawnieni rodzice mogą skorzystać z tej formy wsparcia. Jest ona szczególnie ważna w trudnym czasie pandemii koronawirusa. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek- mówi Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS na Podkarpaciu.

Rzeszowscy licealiści zachęcają do badań profilaktycznych

POLUB NASZ NOWY FANPAGE NA FACEBOOKU! CODZIENNIE WRZUCAMY TAM NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE!

Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Kiedy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje?

Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.

Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem (dostępne na www.zus.pl). Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Źródło: ZUS: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 25 kwietnia! Komu przysługuje dodatkowy zasiłek?
Nasi Partnerzy polecają