Realizatorki kampanii społecznej „Akcja i edukacja. Widzę, więc reaguję” z siedleckiego Ekonomika

i

Autor: Monika Półbratek Realizatorki kampanii społecznej „Akcja i edukacja. Widzę, więc reaguję” z ZSP nr 2 w Siedlcach

„Akcja i edukacja. Widzę, więc reaguję” – nowy projekt siedleckiej młodzieży [AUDIO]

2021-01-20 16:38

Jak się przemóc, by pomóc osobie potrzebującej – tego chcą uczyć mieszkańców Siedlec i okolic koordynatorki nowej kampanii społecznej „Akcja i edukacja”. Uczennice trzech różnych klas siedleckiego „Ekonomika” realizują wspólny projekt w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Planują oplakatować miasto i podjąć szereg działań, by uwrażliwić siedlczan, a także zachęcić ich do udzielania pomocy innym.

W pracę nad kampanią społeczną zaangażowały się trzy uczennice z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach – Anita Rodak z II klasy o profilu technik reklamy, Marlena Kozioł z klasy III, o profilu ekonomista, a także Aleksandra Kazanecka, uczennica III klasy o profilu technik reklamy. Choć nie jest to ich pierwszy projekt w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”, to po raz pierwszy pracują wspólnie. Ich kampania społeczna pt. „Akcja i edukacja. Widzę, więc reaguję” ma na celu uświadomienie mieszkańcom Siedlec, że warto pomagać, a każda tego rodzaju reakcja naprawdę wiele znaczy.

Jak wyjaśnia Anita Rodak, inspiracji do zorganizowania kampanii o takim przesłaniu, dostarczyło... samo życie: – Przeglądając Internet, trafiłam na artykuł o panu, który zasłabł pod pewną siedlecką fabryką. Wiadomo, że w fabryce pracuje wiele osób, i wiele osób widziało tego pana z okna. Jednak każdy oddalał od siebie ten problem, myślał że ktoś inny podejdzie i pomoże. Niestety, skończyło się to tak, że mężczyzna trafił do szpitala. Dlatego chcemy zwracać uwagę na takie sytuacje.

W najbliższych miesiącach dziewczyny planują przeprowadzenie szeregu różnych akcji. Przede wszystkim chcą rozwiesić w całym mieście plakaty, promujące pomaganie innym. Do młodzieży, w dobie pandemii, starają się na razie dotrzeć głównie poprzez media społecznościowe.

– Na naszym profilu na Facebooku „Akcja i edukacja. Widzę, więc reaguję” podany jest link do naszej strony internetowej, gdzie można zaglądać i śledzić nasze działania na bieżąco. Na naszym Facebooku oraz Instagramie zamieszczamy kreatywne, tworzone przez nas grafiki, gdzie w łatwy sposób można się wiele nauczyć, dowiedzieć na temat pierwszej pomocy i wielu innych działań związanych z naszym projektem. Mamy nadzieję, że nasze prace naprawdę są przyjemne dla oka i każdy coś z nich wyniesie – mówi Marlena Kozioł.

Gdy będzie to możliwe, tzn. gdy starsza młodzież wróci do szkół, dziewczyny planują zorganizować tam warsztaty z udziałem specjalistów. Swoje zajęcia chcą skierować przede wszystkim do uczniów z klas 1-8 siedleckich szkół podstawowych. Chcą im przekazać zarówno wiedzę teoretyczną o tym, jak pokonać własne ograniczenia i strach przed udzieleniem pomocy obcej osobie, a także wiedzę praktyczną.

– Wraz z psychologiem będziemy nauczać o barierach, które występują, kiedy mamy pomóc, i o stresie z tym związanym. Wraz z medykami będziemy się starały przekazać praktyczną wiedzę. Mam nadzieję, że wtedy uda nam się pokazać na żywo, jak fachowo pomóc, tak żeby ten stres związany z pierwszą pomocą zniknął – wyjaśnia Anita Rodak.

Do wsparcia swojej kampanii uczennice „Ekonomika” zachęciły już blisko 30 siedleckich firm. Więcej o ich planach usłyszycie w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

Posłuchaj o kampanii społecznej pt. "Akcja i edukacja. Widzę, więc reaguję". Mówią jej koordynatorki:
Siedlce sto lat temu: ulica Pułaskiego w 2021 roku i w XX-leciu międzywojennym
Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?
Źródło: „Akcja i edukacja. Widzę, więc reaguję” – nowy projekt siedleckiej młodzieży [AUDIO]