Bony zakupowe dla kobiet z dziećmi – wsparcie dla uchodźców w powiecie siedleckim

i

Autor: fot. Monika Półbratek Karol Tchórzewski, starosta siedlecki

Bony zakupowe dla uchodźców z Ukrainy – wsparcie z Niemiec dla powiatu siedleckiego

2022-04-26 15:01

Pomoc finansową mogą otrzymać uchodźcy wojenni, którzy mieszkają na terenie powiatu siedleckiego. Na rzecz wsparcia obywateli Ukrainy Starostwo Powiatowe w Siedlcach otrzymało 250 tys. zł od władz powiatu partnerskiego Oberhavel oraz współpracującej z nim gminy Leegebruch w Niemczech. Dzięki temu, ukraińskie kobiety z dziećmi mogą składać wnioski o jednorazowe wsparcie pieniężne w postaci bonów zakupowych na jedzenie i środki czystości.

– Od pierwszego dnia konfliktu zbrojnego na Ukrainie nasi koledzy i przyjaciele z Niemiec, z powiatu Oberhavel, od razu zadeklarowali pomoc. Przyjechało kilka TIR-ów, w których była nie tylko żywność, ale także łóżka. Zostały one rozdysponowane po wszystkich gminach powiatu siedleckiego, a na łóżkach śpią obecnie uchodźcy. Uchwałą rady powiatu Oberhavel, z przeznaczeniem na pomoc uchodźcom przebywającym na terenie powiatu siedleckiego, przekazano nam również 50 tys. Euro, a gmina Leegebruch dołożyła do tego jeszcze 5 tys. Euro, czyli kwota tej dotacji to 55 tys. Euro, ok. 250 tys. zł. W związku z tym, że mamy już te pieniądze na koncie, zarząd powiatu podjął decyzję, że uruchomimy pomoc materialną dla uchodźców, którzy tutaj przebywają, głównie dla kobiet z dziećmi – informuje Karol Tchórzewski, starosta siedlecki.

Do uchodźców mieszkających na terenie powiatu siedleckiego (czyli poza miastem Siedlce), trafi zatem także pomoc finansowa. Będzie to wsparcie jednorazowe, w postaci bonów pieniężnych na zakupy, przysługujących każdej z rodzin, która będzie wnioskować o taką pomoc. Pieniądze będą mogły zostać przeznaczone na zakup artykułów spożywczych oraz środków czystości w sklepach Topaz. Ukrainki, które chcą otrzymać pieniądze, muszą mieć nadany nr PESEL. Jeżeli go nie posiadają, w pierwszej kolejności będą musiały złożyć w Urzędzie Gminy wnioski o jego nadanie (dla siebie i dla dzieci), a dopiero później będą mogły wypełnić wniosek o przyznanie im bonów w Starostwie Powiatowym w Siedlcach.

– Kobiety z dziećmi otrzymają po dwa bony zakupowe na łączną kwotę 525 zł, które będą upoważniały do dokonania zakupów materiałów higienicznych i żywnościowych w jednej z lokalnych sieci handlowych. Nie jestem w stanie oszacować, ilu osobom będziemy w stanie pomóc. Jednorazowe wsparcie przysługuje na rodzinę, a proces wydawania numerów PESEL jeszcze trwa. Nie wiemy, ile jest dzieci i kobiet potrzebujących takiej pomocy, więc na razie jest to niemożliwe do oszacowania. Jesteśmy w stanie pomagać do wyczerpania środków – wyjaśnia Karol Tchórzewski.

Wnioski o przyznanie pomocy rzeczowej dostępne są w Starostwie Powiatowym w Siedlcach, przy ul. Piłsudskiego 40, na parterze w pokoju nr 7. Wszystkie dokumenty tłumaczone są na język ukraiński. Obywatelki Ukrainy, które składają wnioski, oprócz numerów PESEL swoich i dzieci, muszą przynieść ze sobą paszport lub inny dokument, potwierdzający, że są uchodźcami wojennymi z Ukrainy, czyli że przybyły na terytorium Polski po 24 lutego 2022 roku. Wnioski o przyznanie jednorazowej pomocy rzeczowej w formie bonów zakupowych będą przyjmowane do  31 maja 2022 roku.

Sonda
Czy polskie biblioteki powinny oferować także literaturę w języku ukraińskim?
Źródło: Bony zakupowe dla uchodźców z Ukrainy – wsparcie z Niemiec dla powiatu siedleckiego