Chcą zarażać siedlczan radością! Projekt „Enjoy” uczennic Ekonomika [AUDIO]

2022-03-18 19:28

Promują uśmiech i pozytywne nastawienie do życia. W ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii” uczennice siedleckiego Ekonomika realizują projekt społeczny pt. „Enjoy”, w ramach którego starają się zarażać siedlczan radością. Organizują liczne wydarzenia, podczas których próbują wywoływać uśmiechy na twarzach mieszkańców Siedlec. Podkreślają, że śmiech przedłuża życie.

POSŁUCHAJ więcej o projekcie społecznym ENJOY, realizowanym przez uczennice siedleckiego "Ekonomika":

– Dziewczyny zauważyły problem w społeczeństwie lokalnym, a mianowicie to, że coraz mniej się uśmiechamy, coraz częściej widać ponure twarze. Myślę, że często przez obecną sytuację związaną z wojną na Ukrainie, ale też przez COVID-19, przez pandemię. Dziewczyny stwierdziły, że nie można tak dłużej żyć. Trzeba coś z tym zrobić, pokazać ludziom, że świat nie jest taki zły, że można się po prostu uśmiechać, bo to niedużo kosztuje, a może przynieść dużo radości. Postanowiły coś zrobić w tym kierunku i myślę, że działają całkiem prężnie – mówi Karolina Ochnik, nauczycielka w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach i opiekun projektu.

Realizacją kampanii społecznej zajęły się cztery uczennice – Emilia Pachucka, Anita Śledź, Amelia Dziewulska i Klaudia Niedziółka. Dziewczyny zorganizowały już kilka różnych inicjatyw. Podczas finału WOŚP prowadziły stoisko z bezpłatnymi grami i zabawami dla dzieci, zorganizowały konkurs kulinarny, a podczas walentynek i Dnia Bibliotekarza rozdawały mieszkańcom drobne upominki, które miały wywołać uśmiech na ich twarzach. Jak podkreślają, ich działania przynoszą efekty.

– Często jesteśmy zaskoczone liczbą osób, które korzystają na naszym projekcie. Podczas ostatniej akcji, podczas której w kostiumach postaci z bajek przeszłyśmy po ulicach naszego miasta, bardzo dużo osób zatrzymywało się przy nas, robiło zdjęcia, machało do nas. Byłyśmy zdumione tym, jak wielu ludzi faktycznie tego potrzebuje – mówi Emilia Pachucka, koordynatorka projektu.

Dziewczyny prowadzą też zajęcia w siedleckich szkołach. Poprzez różne zabawy starają się zintegrować dzieci po długim okresie zdalnego nauczania. Na najbliższe dni, z okazji Pierwszego Dnia Wiosny, chcą zaproponować kolegom i koleżankom ze szkoły świętowanie Dnia bez Plecaka.

Dziewczyny udostępniają też na projektowym koncie na Instagramie obrazki z pozytywnym przesłaniem na każdy dzień. Wszystkie swoje działania zapowiadają natomiast na facebookowym fanpage’u „Projekt Enjoy”. Więcej o ich kampanii społecznej można usłyszeć w załączonym nad tekstem materiale dźwiękowym (jeżeli się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę, a jeśli się nie odtwarza – włączyć dźwięk na komputerze).

Sonda
Czy siedlczanie potrzebują wydarzeń w mieście, które obudzą w nich radość i pozytywne nastawienie do życia?
Źródło: Chcą zarażać siedlczan radością! Projekt „Enjoy” uczennic Ekonomika [AUDIO]