Radni nowej Młodzieżowej Rady Miasta Siedlce wraz z wiceprzewodniczącym dorosłej Rady Miasta i prezydentem Siedlec

i

Autor: Monika Półbratek Radni nowej Młodzieżowej Rady Miasta Siedlce wraz z wiceprzewodniczącym dorosłej Rady Miasta i prezydentem Siedlec

Chcą zmieniać miasto na lepsze. Nowa Młodzieżowa Rada Miasta Siedlce i jej plany [AUDIO]

2021-11-12 9:56

Od kilku dni Siedlce mają nową, Młodzieżową Radę Miasta – 12 nastoletnich radnych to uczniowie różnych siedleckich szkół. Podczas pierwszej sesji (9 listopada) rada wyłoniła przewodniczącą – Natalię Trębicką oraz dwoje zastępców – Jakuba Goduna i Jakuba Kruszewskiego. Opowiedzieli nam o swoich pierwszych planach na pozytywne zmiany w mieście.

POSŁUCHAJ, co o swoich planach na zmiany w mieście Siedlce mówią przewodniczący nowej Młodzieżowej Rady Miasta:

Mam nadzieję, że będziemy mieć super pomysły, żeby przede wszystkim aktywować siedlecką młodzież, by coś zrobić, coś zdziałać. Myślę, że trzeba tu tylko trochę czasu. Pomyślimy, i na pewno nasze pomysły będą kreatywne. Mam nadzieję, że ułoży się nam wszystkim fajnie współpraca – mówi przewodnicząca nowej Młodzieżowej Rady Miasta Siedlce Natalia Trębicka, uczennica siedleckiego „Rolnika”.

Nowa wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Siedlce - Natalia Trębicka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach

i

Autor: Monika Półbratek Nowa wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Siedlce - Natalia Trębicka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Siedlcach

Do Młodzieżowej Rady Miasta Siedlce zostali wybrani następujący przedstawiciele siedleckich szkół: Wiktoria Bareja, Adrian Celiński, Katarzyna Kozioł, Wiktoria Krasuska, Mateusz Miłkowski, Arkadiusz Odrobiński, Kornelia Pawluk, Mariusz Wiśniewski, Mateusz Żochowski, Natalia Trębicka, Jakub Godun i Jakub Kruszewski.

Młodzi radni mają nadzieję, że uda im się zmienić miasto na lepsze. W pierwszej kolejności chcieliby postawić na rekreację i ekologię.

Przyszliśmy tu z pomysłem na to miasto i na to, co chcemy zmienić. Bo jak wszyscy wiemy, nasze miasto nie jest idealne, bo nie ma takich miast. Moim pierwszymi pomysłami jest na przykład utworzenie kina plenerowego w miesiącach wiosennych i letnich, a także program sadzenia drzew. Ekologia jest ważna w dzisiejszych czasach. Zamiast wycinać drzewa, powinniśmy je sadzić. Jako radny Młodzieżowej Rady Miasta, a teraz również jej wiceprzewodniczący będę postulował i rozmawiał z władzami samorządowymi na temat utworzenia tego programu sadzenia drzew. Na początek chciałbym, abyśmy zasadzili 150 drzew – mówi Jakub Godun, uczeń I LO im. Bolesława Prusa.

Wystąpienie Jakuba Goduna podczas pierwszej sesji nowej Młodzieżowej Rady Miasta Siedlce

i

Autor: Monika Półbratek Wystąpienie Jakuba Goduna podczas pierwszej sesji nowej Młodzieżowej Rady Miasta Siedlce

Jak dodaje jego kolega, Jakub Kruszewski, uczeń „Ekonomika”, siedlecka młodzież zawsze może się zwracać do swoich radnych z wszelkimi problemami lub pomysłami. Będą na nie czekać i chętnie zawalczą o ich realizację.

– Powinniśmy porozmawiać z naszymi rówieśnikami. Oni też mają w tym swój głos. To, że my zostaliśmy wybrani, to jedno, ale jesteśmy ich przedstawicielami i każdy z wybranych reprezentuje jakąś szkołę, więc może być dla tych młodych ludzi takim przedłużeniem głosu, kimś, komu możemy powiedzieć, co nam się nie podoba albo co byśmy chcieli zmienić.

Radni zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w różnych siedleckich szkołach. Najprościej jest zatem skontaktować się z przedstawicielem rady w swojej szkole. W przypadku braku takiej osoby, z radnymi można się kontaktować poprzez biuro Rady Miasta Siedlce lub dwie strony na Facebooku: "Młodzieżowa Rada Miasta Siedlce" bądź "Siedlce Miasto Przyjazne".

Liczę na inne spojrzenie, bo inaczej ten świat, który nas otacza, widzą młodzi, a inaczej ludzie w moim wieku. Liczę na kreatywność, na pomysły. Jeżeli przyjdą do mnie ci młodzi ludzie i przekonają mnie do swoich pomysłów, w stu procentach będę ich wspierał i będziemy realizowali to, co dla naszego miasta i mieszkańców jest najbardziej potrzebne. Również z punktu widzenia tych młodych ludzi, bo młodzież to przyszłość. Zawsze liczę na merytoryczną krytykę. Kiedy może to pomóc w wypełnianiu przeze mnie jeszcze lepiej mojej funkcji, to będę za to tylko wdzięczny – mówi prezydent Andrzej Sitnik.

POSŁUCHAJ, co mówi prezydent Andrzej Sitnik o nowej Młodzieżowej Radzie Miasta Siedlce:

Także członkowie dorosłej Rady Miasta Siedlce zapewniają, że młodzież zawsze może się do nich zwrócić po poradę i wsparcie w realizacji swoich planów.

QUIZ. Polskie powstania. Warszawskie, listopadowe, jakie jeszcze? Dopasuj daty i zdąbądź komplet punktów!

Pytanie 1 z 10
Które polskie powstanie wybuchło w 1863 r.?
Źródło: Chcą zmieniać miasto na lepsze. Nowa Młodzieżowa Rada Miasta Siedlce i jej plany [AUDIO]