Na co do kina?

Film dokumentalny „Pianoforte” i spotkanie z jego współtwórcami w NoveKino Siedlce

2024-05-21 9:44

Wielokrotnie nagradzany na konkursach filmowych, świetnie odebrany przez widzów i krytyków film „Pianoforte” będzie można obejrzeć w ramach cyklu „Kino z Pasją” już w najbliższy czwartek, 23 maja w NoveKino Siedlce. Seansowi dokumentu będzie towarzyszyło spotkanie z jego współtwórcami. Początek o godzinie 19.00.

Wyreżyserowany przez Jakuba Piątka pełnometrażowy dokument, pokazujący kulisy jednego z finałów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, znalazł się w selekcji Sundance Film Festiwal, najważniejszego festiwalu kina niezależnego w Stanach Zjednoczonych. Zdobył także tegorocznego „Orła” za najlepszy film dokumentalny i nagrodę publiczności na ubiegłorocznym Millenium Docs Against Gravity.

O smaku i cenie wyścigu po sukces, muzyce, dorastaniu, marzeniach i… porażkach opowiada w dokumencie Jakub Piątek, a robi to w dynamice i stylistyce bliskiej sensacyjnej fabule. To pierwszy raz, kiedy filmowa ekipa może zajrzeć za kulisy najstarszego i najbardziej prestiżowego konkursu pianistycznego, ale także rozjeżdżając się po całym świecie, towarzyszyć młodym pianistom w ich prywatnym życiu. Film, mimo tła sali koncertowej, dostępnej nielicznym, jest niezwykle uniwersalny, a emocje, które docierają do widza z wielkiego ekranu nie są obce wszystkim, którzy ciężko pracują na swoje marzenia i sukces. Człowiek w obliczu ekstremalnych emocji, stresu, rywalizacji i porażki, to temat, który podejmuje reżyser, a wszystko z wirtuozersko wykonywaną muzyką Fryderyka Chopina w tle – opowiada o filmie Agnieszka Osmólska-Ilczuk, prowadząca cykl „Kino z Pasją”.

Seansowi „Pianoforte” towarzyszyć będzie rozmowa Agnieszki z twórcami zaangażowanymi w proces powstawania dokumentu. Do Siedlec przyjedzie Anna Rok, która współpracowała przy reżyserowaniu filmu i była odpowiedzialna za dźwięk w dokumencie, a także Joanna Chorzępa, współproducentka filmu i kierowniczka produkcji, muzykolog, na co dzień związana z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina.

Początek filmu i spotkania już w czwartek 23 maja o 19.00 w Novekino Siedlce!

Film dokumentalny „Pianoforte” i spotkanie z jego współtwórcami w NoveKino Siedlce

i

Autor: fot. Organizatorzy

ROZWIĄŻ QUIZ: zgadnij jakie to mazowieckie miasto na podstawie trzech haseł!

Pytanie 1 z 10
Miasto wielu kultur i religii, Rynek Mariacki, lustro Twardowskiego
Źródło: Film dokumentalny „Pianoforte” i spotkanie z jego współtwórcami w NoveKino Siedlce