Budynek sali widowiskowej Podlasie jest remontowany już drugi rok. W planach jest także kolejny etap prac remontowych

i

Autor: Monika Półbratek Budynek sali widowiskowej "Podlasie" jest remontowany już drugi rok. W planach jest także kolejny etap prac remontowych

Kolejny etap remontu sali „Podlasie” w Siedlcach na finiszu. Co zostało wykonane? [AUDIO]

2021-11-25 21:43

Naprawiony tynk, odmalowane ściany, wymieniona okładzina schodów – dobiega końca kolejny etap remontu budynku sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach. Przypomnę, że inwestycja jest realizowana etapami od ubiegłego roku, a na jej wykonanie miasto pozyskało dotacje z budżetu województwa mazowieckiego. Kolejny etap prac jest wstępnie planowany na przyszły rok.

Co zostało wykonane do tej pory?

Niedługo będziemy się szykować do odbiorów. Remont tego budynku był robiony etapami. W ramach dotychczasowych, łącznie z bieżącym, wykonaliśmy izolację poziomą i pionową ścian fundamentowych, zrobiliśmy renowację i konserwację stolarki okiennej drewnianej od wewnątrz i z zewnątrz, stolarki drzwiowej również. Wymieniliśmy wykładzinę na wszystkich schodach zewnętrznych, od strony frontowej, gdzie te schody są bardzo duże, a także od strony przystanku autobusowego. Przy tej okazji zrobiliśmy też instalację podgrzewania schodów – opowiada Anna Więckiewicz, naczelnik Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miasta Siedlce.

Schody będą zatem bezpieczniejsze i bardziej wygodne w użytkowaniu zimą, bo nie będą mocno oblodzone nawet w czasie śnieżyc i mrozów. Warto dodać, że ich okładzina została wymieniona z piaskowej na granitową, która jest trwalsza i bardziej odporna na zabrudzenie i zniszczenia. To jednak wciąż nie wszystkie wykonane prace. Naprawione zostały również pęknięcia tynków zewnętrznych, a także gzymsy okienne i gzymsy pomiędzy kondygnacjami. Na końcu odmalowane zostały ściany budynku.

Jakie są łączne koszty inwestycji?

Koszt wszystkich dotychczasowych prac związanych z remontem obiektu wynosi ok. 1 mln zł, z czego w sumie 370 tys. zł pochodzi z dotacji od samorządu województwa mazowieckiego.

Nie jest to może duża kwota, ale jej ograniczenie wynika z tego, że Urząd Marszałkowski dofinansowuje tylko takie rodzaje robót, które służą utrzymaniu zabytku. W związku z tym część prac, szczególnie tych związanych ze schodami, niestety nie jest dofinansowywana przez ten urząd – wyjaśnia Anna Więckiewicz.

W planach kolejny etap remontu

– Zostaje nam jeszcze do zrobienia część [budynku] od strony tarasu, czyli wymiana jego okładziny, a także zrobienie izolacji ściany fundamentowej od strony tarasu – informuje Anna Więckiewicz.

Kolejny etap remontu sali Podlasie planowany jest na przyszły rok. Więcej na temat wykonanych dotychczas prac można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

POSŁUCHAJ więcej o remoncie zabytkowego budynku sali "Podlasie" MOK-u w Siedlcach. Mówi Anna Więckiewicz:
Sonda
Czy podoba Ci się budynek sali widowiskowej "Podlasie" w Siedlcach po remoncie?
Źródło: Kolejny etap remontu sali „Podlasie” w Siedlcach na finiszu. Co zostało wykonane? [AUDIO]