Nowy most w ciągu ul. Myśliwskiej w Łosicach

i

Autor: fot. UMiG Łosice Nowy most w ciągu ul. Myśliwskiej w Łosicach

Łosice mają drugi most. Koniec korków na DW 698

2022-01-04 12:04

Usprawni ruch, odkorkuje miasto, poprawi bezpieczeństwo i umożliwi służbom ratunkowym szybkie dotarcie do poszkodowanych. Nowy most na rzece Toczna, który powstał w ciągu ulicy Myśliwskiej, pozwala na dojazd do południowej części Łosic z pominięciem centrum. Ze zrealizowanej inwestycji cieszą się władze miasta i gminy, a także mieszkańcy.

– Uważam, że będzie lepiej, bo tu były wielkie problemy z objazdami. Chodziło o straż, pogotowie, policję, gdyby zdarzył się jakiś wypadek, czy coś, to żeby miały szybkie dojazdy – mówi starszy mieszkaniec Łosic.

Dotychczas wjazd do miasta od strony Siedlec odbywał się drogą wojewódzką nr 698. Teraz służby ratunkowe zyskały możliwość alternatywnego dojazdu do Łosic lub wyjazdu z nich ul. Myśliwską, z ominięciem centrum. Zmniejszy to także korki w godzinach szczytu.

– W mojej ocenie jest to inwestycja niezbędna nie tylko dla miasta i gminy Łosice czy dla powiatu łosickiego, ale również dla całego regionu. W przypadku gdy jakakolwiek kolizja występowała na drodze wojewódzkiej, następował olbrzymi problem dla przejazdu, dla ruchu samochodowego. Wiadomo, że wtedy zagrażało to również bezpieczeństwu mieszkańców regionu. Kierowcy musieli do tej pory poruszać się objazdem, nakładając nawet kilkadziesiąt kilometrów. Poza tym most udrożnił ruch w Łosicach. Cały czas miasto, gmina i powiat się rozwijają i widać to natężenie ruchu, zwłaszcza w godzinach porannych – mówi Michał Michaluk, wicestarosta powiatu łosickiego.

Z oddania do użytku nowego mostu na rzece Toczna są zatem zadowoleni także korzystający z dojazdów do Łosic, mieszkańcy okolicznych miejscowości.

– Jestem z powiatu łosickiego i bardzo się cieszę. Most jest bardzo potrzebny i myślę, że będzie służył wszystkim okolicznym mieszkańcom (…) Teraz możliwy jest także spacer wokół jeziora, bo jest łącznik pomiędzy mostami. To będzie wspaniałe miejsce na letni spacer i będzie to atrakcja turystyczna – mówi mieszkanka gminy Platerów.

Do tej pory jedynym w okolicy mostem był ten w ciągu drogi wojewódzkiej nr 698.

– Dzisiaj ten nowy obiekt łączy ze sobą dwie strony miasta. Łączy także dwie łosickie parafie. Droga do zrealizowania tej inwestycji nie była łatwa, bo rozmowy na jej temat zaczęliśmy jeszcze w 2017 roku, rok później przygotowaliśmy z radą dokumentację i złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę. Niestety, ze względu na decyzje środowiskowe jego rozpatrzenie ciągnęło się 1,5 roku – opowiada burmistrz Mariusz Kucewicz.

Na szczęście, na realizację inwestycji miastu i gminie Łosice udało się później pozyskać ponad 3,5 miliona złotych dotacji od samorządu województwa mazowieckiego.

– Gratuluję Wam takiej determinacji, jeśli chodzi o mieszkańców. Bo wszyscy wiemy o tym, że jak się nie mówi o takich inwestycjach, to nie trafia to do zarządzających gminą czy powiatem. A mieszkańcy tutaj przekonywali, że ten most jest potrzebny, dlatego teraz ja również bardzo się cieszę – mówi Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu Mazowsza.

Całkowity koszt budowy mostu to blisko 5,7 mln zł.

Sonda
Doznałeś kiedyś poważnego wypadku?
Źródło: Łosice mają drugi most. Koniec korków na DW 698