Remont parku Aleksandria coraz droższy… ale będzie tam więcej imprez!

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Imprezy w parku miejskim

Ma być areną wydarzeń kulturalnych, ale tanio nie będzie. Ile za remont parku w Siedlcach?

2023-03-31 14:44

Następne umowy na organizację imprez w parku miejskim „Aleksandria” – podpisane! Dziś (31 marca) z władzami miasta Siedlce spotkali się przedstawiciele stowarzyszenia Pro Musica Organa i Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach. Spotkania organowe i możliwość bezpłatnego zwiedzenia muzeum przy okazji wycieczek PTTK po parku, będą dodatkowymi atrakcjami „Aleksandrii", po jej otwarciu. Prezydent zapewnia też, że choć koszty rewitalizacji (rewaloryzacji) parku wzrosły, postępuje ona bez zakłóceń.

Podpisane dzisiaj (31 marca) umowy władz Siedlec ze stowarzyszeniem Pro Musica Organa oraz Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach będą obowiązywać przez pięć lat, do 8 czerwca 2028 roku. Wcześniej podobne umowy w Urzędzie Miasta Siedlce podpisali przedstawiciele Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach oraz siedleckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Kolejne porozumienia władze miasta podpiszą z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Siedlcach, siedleckim Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego, a także z Miejską Biblioteką Publiczną w Siedlcach. Wszystkie dotyczą organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych na terenie parku miejskiego po zakończeniu jego rewitalizacji (rewaloryzacji).

Siedlecki oddział stowarzyszenia Pro Musica Organa od lat promuje niezwykłą kolekcję instrumentów organowych, która znajduje się w Siedlcach. Jeden z nich znajduje się na wyposażeniu obiektu bardzo cennego dla całego założenia parkowo-pałacowego, czyli organów w Kaplicy Ogińskich pw. św. Trójcy. Instrument ten był wybudowany już po śmierci Aleksandry Ogińskiej, z funduszu, który pozostawiła. Jest bardzo wartościowym zabytkowo obiektem miejskim, zachowanym praktycznie w pełni w historycznej substancji, bez wspomagania elektrycznego. Ten, kto chce grać, musi mieć pomocnika w postaci kalikanta, który musi naciągać miechy, czyli wprowadzać do organów wiatr. Jest to pewna atrakcja. W ramach wycieczek po parku, mieście i obiektach muzealnych, ta muzyka organowa ma wybrzmieć jako element historycznego wnętrza Kaplicy i założenia parkowo-pałacowego – informuje Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa, prezeska stowarzyszenia Pro Musica Organa.

Na mocy podpisanej właśnie umowy pomiędzy przedstawicielami stowarzyszenia i władz miasta Siedlce, na zakończenie wycieczek po Aleksandrii i jej okolicy, w trzy soboty wakacyjne będzie można bezpłatnie posłuchać w Siedlcach muzyki organowej. Muzeum Diecezjalne zobowiązało się natomiast do umożliwienia turystom i osobom odwiedzającym parkowe wycieczki, skorzystania z bezpłatnego zwiedzania placówki muzealnej i obejrzenia m.in. znajdującego się tam obrazu „Ekstaza św. Franciszka” El Greca:

– Myślę że park Aleksandria będzie niesamowitą atrakcją dla siedlczan, ale także dla przybyłych z okolicy gości. Będzie to także okazja, by przewodnicy, którzy będą mówić o różnego rodzaju budowlach, jakie będą w parku i okolicy – Pałacu Ogińskich, Ratuszu pod Jackiem, Żółkiewskim czy Kościele pw. św. Stanisława, mogli powiedzieć też, że mamy w muzeum jedyny w Polsce obraz El Greca. Stąd chcemy włączyć się w to, by poszerzyć grono osób, które przy okazji zwiedzania parku, będą miały możliwość zobaczenia także obrazu „Ekstaza św. Franciszka”. A chcę dodać, że ostatnio nabyliśmy również obraz Velazqueza – portret papieża Innocentego X, więc myślę że to kolejny argument za tym, by zwiedzić nasze skromne progi – mówi ks. Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach.

Remont parku Aleksandria coraz droższy… ale będzie tam więcej imprez!

i

Autor: fot. Monika Półbratek

Przy okazji podpisania umów, prezydent Andrzej Sitnik po raz kolejny zapewnił, że remont (rewaloryzacja) parku miejskiego przebiega zgodnie z harmonogramem i nie są przewidywane opóźnienia w ukończeniu robót. Park ma zostać udostępniony odwiedzającym pod koniec maja, a impreza jego oficjalnego otwarcia pt. „Piknik u Księżnej Aleksandry” ma się odbyć 24 czerwca. Wzrosły jednak koszty rewitalizacji parku. W 2021 roku szacowano je na ponad 13 mln zł (przy dotacji unijnej wynoszącej 8,5 mln zł). Obecnie, po pandemii i inflacji, są one o trzy miliony złotych wyższe, czyli mają wynieść łącznie ok. 16 mln zł. Do prowadzonych obecnie prac, o których pisaliśmy w poprzednich artykułach, miasto Siedlce ma jednak otrzymać w najbliższym czasie dotację z Urzędu Marszałkowskiego, wynoszącą ok. 2 mln zł.

Sonda
Odwiedzisz siedlecki park miejski po zakończeniu prac renowacyjnych?
Źródło: Ma być areną wydarzeń kulturalnych, ale tanio nie będzie. Ile za remont parku w Siedlcach?