Mazowsze zrywa współpracę z dwoma obwodami rosyjskimi

i

Autor: fot. UMWM

Mazowsze zrywa współpracę z dwoma obwodami rosyjskimi

2022-02-28 15:04

Zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o zakończeniu współpracy z dwoma obwodami Federacji Rosyjskiej – moskiewskim i smoleńskim. Taka decyzja została podjęta w ramach sprzeciwu wobec działań wojsk Putina na Ukrainie. Samorząd Mazowsza rozpoczął już procedurę zerwania dotychczasowego wspólnego działania z tymi obwodami. Ma też w planach kolejne wsparcie na rzecz Ukrainy.

Dzisiaj (28 lutego) zorganizowano w Urzędzie Marszałkowskim posiedzenie nadzwyczajne zarządu województwa mazowieckiego, które zostało poświęcone wsparciu mieszkańców walczącej Ukrainy oraz uchodźców wojennych. Pierwszym punktem spotkania była współpraca międzyregionalna.

– To specjalne posiedzenie zarządu było w zasadzie w całości poświęcone sprawom związanym z napaścią Rosji na Ukrainę i skutkami tej wojny, która jest prowadzona za naszą wschodnią granicą. Poruszyliśmy bardzo wiele tematów, ale zaczynając od polityki – zarząd wojewódzki zadecydował o zerwaniu dotychczasowej współpracy z rejonami Rosji, z którymi była ona dotychczas prowadzona – informuje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

– Mamy podpisaną umowę z Federacją Rosyjską, z obwodem moskiewskim i smoleńskim. Dzisiaj na zarządzie podjęliśmy decyzję, że ją zrywamy. Nie możemy współpracować z obwodami kraju, który zbrojnie napada na inny kraj. Uważamy, że tak nie powinno być i to jest taki nasz sprzeciw przeciwko wojnie na Ukrainie – dodaje Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Ostateczną decyzję w tej sprawie radni Mazowsza podejmą podczas najbliższej sesji sejmiku. Porozumienie o współpracy z obwodem moskiewskim władze samorządu województwa podpisały w 2004 r., a z obwodem smoleńskim w 2003 r.

Źródło: inf. pras. UMWM

Sonda
Czy Rosja przegra wojnę?
Źródło: Mazowsze zrywa współpracę z dwoma obwodami rosyjskimi