300 plus tylko do końca listopada!

i

Autor: fot. M.P. Zdjęcie ilustracyjne

Mazowsze

Mieszkańcy regionu mogą składać wnioski o 300 plus tylko do końca listopada! – przypominają pracownicy ZUS

2023-11-20 15:28

W całym województwie mazowieckim ZUS wypłacił już blisko 208 mln złotych w ramach programu „Dobry Start”, ale nie wszyscy mieszkańcy regionu, którzy są do tego uprawnieni, złożyli wnioski o świadczenie 300 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że można to zrobić tylko do końca miesiąca (30 listopada). Po tym terminie będzie można złożyć wniosek tylko w jednym przypadku.

Wniosek o 300 plus – wnioski do końca listopada!

– Większość rodziców i opiekunów złożyła już wnioski o wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry start". Na konta rodziców i opiekunów trafiło łącznie ponad 1 mld 367 mln zł. Osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku o świadczenie 300 plus, mają czas tylko do końca listopada. Po tej dacie złożenie dokumentu będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy dziecko powyżej 20. roku życia uzyska orzeczenie o niepełnosprawności po 30 listopada. W innym przypadku, gdy rodzic przeoczy termin i wniosek wyśle później, to niestety nie otrzyma już świadczenia – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wniosek o 300 plus – jak go złożyć?

Wnioski o świadczenie 300 plus można złożyć wyłącznie online przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną, czy portal Emp@tia. Pracownicy ZUS-u zachęcają do składania wniosków przez aplikację mZUS, gdzie większość danych jest już z automatu uzupełniona, dzięki czemu występuje mniejsze ryzyko popełnienia błędu.

Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start", także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia, znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS. Jest tam widoczny status obsługi wniosku, jak również szczegółowe informacje o świadczeniu. Wystarczy zalogować się na swój profil na PUE ZUS i przejść do zakładki „Dobry start” – wyjaśnia rzecznik.

Dla kogo 300 zł na wyprawkę szkolną?

Świadczenie z programu „Dobry Start” przysługuje raz w roku na uczniów do 20. roku życia, a jeśli mają orzeczoną niepełnosprawność – aż do ukończenia 24. roku życia. 300 zł nie przysługuje na dzieci uczące się w zerówkach ani dla studentów, nawet jeśli są w wieku uprawniającym do świadczenia.

W ramach programu Dobry Start w całym województwie mazowieckim zostało już złożonych prawie pół miliona wniosków, a w powiecie siedleckim blisko 8 tysięcy. ZUS wypłacił już mazowieckim rodzicom łącznie blisko 208 mln złotych (dokładnie ponad 207,7), w tym prawie 3,5 miliona zł w powiecie siedleckim.

Sonda
Czy w związku z inflacją i wzrostem cen świadczenie 300 plus powinno wzrosnąć?
Źródło: Mieszkańcy regionu mogą składać wnioski o 300 plus tylko do końca listopada! – przypominają pracownicy ZUS