GUS - do 24 listopada trwa badanie kontrolne w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Jak sprawdzić, czy nie dzwoni oszust?

i

Autor: fot. Główny Urząd Statystyczny

Mogą do Ciebie dzwonić urzędnicy GUS-u. Odbierz telefon, ale sprawdź tożsamość ankietera [AUDIO]

2021-11-22 7:30

Do środy 24 listopada Główny Urząd Statystyczny prowadzi badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Jego cel to weryfikacja i ocena jakości pozyskanych danych. Do tego czasu mieszkańcy Siedlec i okolic mogą się spodziewać telefonów od ankieterów. Warto jednak sprawdzać, czy są tymi, za kogo się podają, bo mogą się pod nich podszywać oszuści.

Czemu służy badanie kontrolne? Jak jest prowadzone?

Narodowy Spis Powszechny zakończył się 30 września, ale zgodnie z ustawą musi się jeszcze odbyć badanie kontrolne (…) Stąd uprzejma prośba do wszystkich tych mieszkańców Siedlec i podregionu siedleckiego, którzy zostaną poproszeni o udział w tym badaniu, o wyrozumiałość i odebranie telefonu w tej sprawie. Udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy i równie ważny, co udział w samym spisie. Ankieter zadzwoni do osoby, która jako pierwsza spisała się w danym mieszkaniu, i poprosi o odpowiedź na kilka wybranych pytań, m.in.: gdzie respondent mieszkał 31 marca 2021 roku, poziom wykształcenia, przynależność narodowo-etniczną czy własność mieszkania – wyjaśnia Marcin Kałuski z Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Przebieg badania będzie bardzo szybki, udzielenie odpowiedzi na pytania urzędnika powinno zająć ok. 10 minut. W ten sposób zweryfikowane zostaną te dane, które zostały zebrane podczas spisu. Podane informacje będą objęte tajemnicą statystyczną i podlegają ochronie prawnej. Jeżeli jakieś dane będą się nieco różnić od tych podanych wcześniej – respondent nie poniesie za to konsekwencji. Ważne, by udzielone obecnie odpowiedzi były zgodne z prawdą, bo dzięki temu zebrane ostatecznie dane będą zgodne z rzeczywistością.

Uważaj na oszustów, sprawdź tożsamość ankietera!

Podając swoje dane, pamiętajmy jednak o ostrożności, bo taką sytuację mogą wykorzystać naciągacze. Dla bezpieczeństwa warto sprawdzić, czy osoba, która do nas dzwoni jako ankieter Głównego Urzędu Statystycznego, rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje, a nie oszustem, który chce wyłudzić od nas dane. Pamiętajmy, że przedstawiciele GUS-u zbierają informacje od respondentów wyłącznie w formie telefonicznej.

Dlatego, jeżeli przyjdzie do Ciebie do domu ktoś, podający się za ankietera przeprowadzającego badanie kontrolne, jak najszybciej zakończ rozmowę i powiadom policję o próbie oszustwa! – ostrzega Marcin Kałuski. I dodaje: – Podobnie jak w czasie spisu powszechnego, także teraz nie będzie żadnych pytań o stan majątkowy respondentów, posiadane nieruchomości, kosztowności i papiery wartościowe, dowód osobisty, dokumenty bankowe czy numery kont, karty i PIN. Zatem jeśli pojawiłyby się tego typu pytania, zakończ rozmowę jak najszybciej, bo najprawdopodobniej jest to próba wyłudzenia danych.

Jak sprawdzić, czy ankieter jest tym, za kogo się podaje?

Tożsamość dzwoniącego do nas przedstawiciela GUS-u można szybko potwierdzić na stronie spis.gov.pl. Można także poprosić o kontynuację rozmowy później, a w międzyczasie sprawdzić dzwoniącego na infolinii spisowej, pod numerem tel.: 22 279 99 99. Warto także zapamiętać, że prawdziwy ankieter Głównego Urzędu Statystycznego dzwoni do respondentów wyłącznie z numeru: 22 828 88 88.

Apelujemy do mieszkańców Siedlec i podregionu siedleckiego: jeśli otrzymasz telefon spod numeru 22 828 88 88, odbierz i udziel ankieterowi odpowiedzi na wszystkie jego pytania. To ważne, bo jakość danych spisowych będzie miała wpływ na przyszłość Twojego miasta i całego podregionu! – podsumowuje Marcin Kałuski.

Więcej na temat badania kontrolnego usłyszycie w załączonym poniżej materiale dźwiękowym. W całym kraju w badaniu kontrolnym Głównego Urzędu Statystycznego weźmie udział 100 tys. losowo wybranych mieszkań, a na Mazowszu – 12 tysięcy.

POSŁUCHAJ więcej o badaniu kontrolnym, weryfikującym dane zebrane podczas Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań:
Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?
Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Źródło: Mogą do Ciebie dzwonić urzędnicy GUS-u. Odbierz telefon, ale sprawdź tożsamość ankietera [AUDIO]