Muzeum Regionalne w Siedlcach zaprasza na spotkanie z Jackiem Komudą

2023-02-08 8:40 M.P.
Muzeum Regionalne w Siedlcach zaprasza na spotkanie z Jackiem Komudą
Autor: fot. Muzeum Regionalne w Siedlcach

Muzeum Regionalne w Siedlcach zaprasza na kolejne z cyklu spotkań ze znanymi postaciami świata kultury, nauki i podróżnikami. Tym razem Siedlce odwiedzi Jacek Komuda, jeden z najbardziej poczytnych obecnie pisarzy polskich, zwany przez wielu „współczesnym Sienkiewiczem”. Wieczór autorski pt: „Rzeczpospolita szlachecka i historia najnowsza w twórczości Jacka Komudy” odbędzie się w czwartek, 9 lutego, o godz. 18:00.

Jacek Komuda pisze nadzwyczaj ciekawie, a jego powieści są bardzo poczytne. Osobiście porównałbym go do Henryka Sienkiewicza. Ponadto jest on także współreżyserem m.in. filmu pt. „Diabeł Łańcucki”, w którym główną rolę gra Radosław Pazura. Zapraszam Państwa bardzo serdecznie na spotkanie, myślę że naprawdę warto. Osoby posiadające którąś z książek Jacka Komudy będą mogły uzyskać jego autograf lub na miejscu zakupić najnowsze powieści. Wstęp na to wydarzenie będzie możliwy za symboliczną opłatą 2 zł od osoby – mówi Krzysztof Chaberski, wicedyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach i organizator spotkania.

Jacek Komuda jest z wykształcenia historykiem. Ukończył Wydział Historii na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorem szeregu bestsellerowych powieści i opowiadań historycznych, rozgrywających się w realiach XVII-wiecznej Rzeczpospolitej, a ostatnio także w XX-wiecznej Polsce. W swoich książkach wprowadza czytelników w świat staropolskich obyczajów, postaci i wydarzeń historycznych oraz miejsc związanych ze Wschodnimi Kresami. Najbardziej znanym bohaterem jego książek jest Jacek Dydyński. To postać historyczna, przedstawiciel polskiego sarmatyzmu z jego wadami i zaletami – mistrz szabli na miarę Wołodyjowskiego, ale także awanturnik, dumny ze swego szlacheckiego pochodzenia, szanujący wolność i honor.

Część twórczości Komudy jest poświęcona polskim bohaterom czasów II wojny światowej m.in. ostatniemu polskiemu „zagończykowi” mjr. Henrykowi Dobrzańskiemu ps. Hubal. Najnowsze jego powieści „Westerplatte” i „Wizna” dotyczą bohaterskiej obrony Polski w obliczu niemieckiej agresji we wrześniu 1939 r.

W 2009 r. za książkę „Galeony wojny” otrzymał Nagrodę im. Leonida Teligi. Jego powieść „Diabeł Łańcucki” była nominowana do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego. Na jej podstawie w 2022 r. powstał pilotażowy odcinek przygodowo-historycznego serialu. Jednym z jego producentów był Jacek Komuda. Film jest dostępny w serwisie You Toube. Komuda jest także współautorem scenariuszy popularnych na świecie gier komputerowych m.in. „Wiedźmin”, „Earth 2160” oraz gry strategicznej „Dzikie Pola”. Współpracował z czasopismami „Game Star”, „Click” i „Komputer Świat”. Obecnie jest felietonistą tygodnika „Do Rzeczy”.

Wieczór autorski pisarza pt: „Rzeczpospolita szlachecka i historia najnowsza w twórczości Jacka Komudy” odbędzie się jutro, czyli w czwartek, 9 lutego, o godz. 18:00 w Muzeum Regionalnym w Siedlcach.

Sonda
Czy znasz twórczość Jacka Komudy?
Źródło: Muzeum Regionalne w Siedlcach zaprasza na spotkanie z Jackiem Komudą
Nasi Partnerzy polecają