Sitnik

i

Autor: Monika Półbratek

Na jakie inwestycje w ramach Polskiego Ładu chcą pozyskać dotacje władze Siedlec?

2021-07-12 17:20

37 mln zł – to łączna wartość trzech zadań, na realizację których siedlecki samorząd będzie wnioskował o dofinansowanie w ramach rządowego funduszu Polski Ład. Przygotowywane projekty dotyczą remontu ulicy Floriańskiej oraz niezbędnych, choć od dawna odkładanych prac modernizacyjnych w siedleckich szkołach.

Pierwszy z wniosków, które można złożyć w ramach funduszu Polski Ład, nie ma ograniczeń finansowych. Po konsultacji z naczelnikami wydziałów siedleckiego magistratu, prezydent podjął zatem decyzję, że powinien on dotyczyć najbardziej kosztownej inwestycji, dla której w ciągu tego roku Urząd Miasta Siedlce jest w stanie przygotować całą wymaganą dokumentację. Jest nią przebudowa ulicy Floriańskiej za ok. 20 mln zł. Drugi projekt dotyczy generalnego remontu pływalni, działającej przy Szkole Podstawowej nr 8 w Siedlcach. Inwestycja warta ok. 12 mln zł, ze względu na wysokie koszty jest odkładana co najmniej od dekady. Przesuwane na później było także wykonanie w siedleckich szkołach i przedszkolach modernizacji systemów przeciwpożarowych, o które władze miasta chcą wnioskować w ramach trzeciego z projektów. Ich łączny koszt ma się zamknąć w kwocie 5 mln zł.

Można składać trzy wnioski, więc po analizie, po wymianie informacji od wszystkich wydziałów, podjąłem takie, a nie inne decyzje. Myślę że najbardziej słuszne. Taka jest również opinia naczelników wydziałów. A chcemy być przygotowani również na kolejne nabory, które ewentualnie się pojawią, tak jak to jest zapowiadane. Gdyby okazało się, że te pieniądze rzeczywiście wpłyną do Polski, to chcę, żebyśmy byli zawsze gotowi na to, by takie wnioski złożyć; ze względu na ograniczenia, które są w konkursie, np. ten, że w ciągu pół roku będziemy mogli przystąpić do realizacji danego zadania – informuje prezydent Andrzej Sitnik.

Dodaje on także, że po rozmowach z wykonawcami innych miejskich inwestycji, niepokoją go rosnące w zastraszającym tempie ceny materiałów budowlanych. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że kwoty zaplanowanych inwestycji mogą się w przyszłości okazać niewystarczające do opłacenia wszystkich kosztów. Nawet jeżeli miasto otrzyma tak wysokie dotacje, niewykluczone, że realizując te zadania, będzie musiało dołożyć do nich więcej pieniędzy ze swojego budżetu. Mimo to prezydent zamierza starać się o pozyskanie dofinansowania na wymienione inwestycje. Nabór wniosków trwa do 30 lipca. W ubiegłorocznych naborach w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych siedlecki samorząd nie miał szczęścia. O wsparcie dla tegorocznych projektów prezydent planuje poprosić wszystkich posłów okręgu siedlecko-ostrołęckiego, których zaprosił na spotkanie w tej sprawie. Ma się ono odbyć już po złożeniu wniosków, w pierwszej połowie sierpnia.

ZOBACZ FILM: "Motocykle i Siedlce" - pierwsza wystawa motoryzacyjna w mieście

QUIZ. Polska polityka od 1990 roku. Zna się na niej rzekomo każdy Polak. Udowodnij to

Pytanie 1 z 15
Który zespół wykonywał utwór disco polo dedykowany Aleksandrowi Kwaśniewskiemu?
Źródło: Na jakie inwestycje w ramach Polskiego Ładu chcą pozyskać dotacje władze Siedlec?