Od 104 lat dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. Pomogą im dzieci i młodzież [WIDEO, AUDIO, FOTO]

2021-09-20 9:01 Monika Półbratek
Młodzi adepci sztuki strażackiej w jednostce OSP Dąbrówka Stany
Autor: Monika Półbratek Młodzi adepci sztuki strażackiej w jednostce OSP Dąbrówka Stany

Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrówce Stanach, w gminie Skórzec, obchodzi w tym roku 104-lecie swojego istnienia. Uroczyste świętowanie zostało połączone ze ślubowaniem nowej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP. Wzięło w nim udział 25 dziewczynek i chłopców, którzy chcą pomagać lokalnej społeczności. Z okazji jubileuszu, jednostka otrzymała także praktyczny prezent od zarządu województwa mazowieckiego.

Jeżeli chodzi o powoływanie nowych drużyn pożarniczych i ślubowanie, to nie jest to zjawisko zbyt częste, dlatego że niewiele jednostek decyduje się na to, żeby wcielać tych młodych ludzi w swoje szeregi. A tutaj było bardzo dużo młodzieży! Oprócz tego, dzisiejsza uroczystość to też 104-lecie jednostki, dlatego postanowiliśmy sfinansować dla strażaków kamerę termowizyjną, żeby byli bezpieczniejsi. I pamiętajmy o tym, że jeżeli strażak może z zewnątrz zobaczyć, gdzie są źródła ciepła, to nie będzie musiał wchodzić do płonącego budynku, tylko będzie już odpowiednio przygotowany – mówiła w dniu wydarzenia (w sobotę, 18 września) Janina Ewa Orzełowska z zarządu województwa mazowieckiego.

Wielu z zaproszonych na uroczystość gości wyraziło nadzieję, że młodzieży wstępującej w szeregi lokalnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – będzie przybywać. To ważne, by starsi druhowie i strażacy nie musieli się martwić o to, że w przyszłości zabraknie rąk do pracy.

Ślubowanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Dąbrówka Stany

Szczególnie jestem zadowolony z tego, że jest zmiana pokoleniowa; że ci młodzi ludzie są chętni do tego, żeby się uczyć tego rzemiosła strażackiego, by przede wszystkim móc pomagać ludziom (...) I przede wszystkim mam nadzieję, że takie drużyny będą powstawały i będzie ich coraz więcej, a ta też będzie się jeszcze rozrastała – cieszył się Dariusz Stopa, prezes powiatowy OSP powiatu siedleckiego.

Jak akcentowały władze gminy Skórzec, działalność w Ochotniczej Straży Pożarnej może dzieci i młodzież wiele nauczyć, zapewnić jej rozwój i stanowić pozytywną alternatywę dla innego rodzaju aktywności.

To bardzo ciekawa inicjatywa, dlatego że aktywizuje dzieci, które nie będą spędzały czasu przed komputerem, a będą się przygotowywały do roli strażaków ochotników. Już odnoszą sukcesy, dlatego że na zawodach wojewódzkich dziecięcych drużyn pożarniczych, drużyny dziewcząt i chłopców z Dąbrówki Stany zajęły czołowe miejsca – mówił Jerzy Długosz, wójt gminy Skórzec.

Druhowie z OSP Dąbrówka Stany podkreślali, że są dumni z tak licznie rozwijającej się pod ich skrzydłami młodzieży, a także szczęśliwi z nowego sprzętu, otrzymanego w prezencie od samorządu województwa mazowieckiego.

Kamera usprawni nasze działania, przede wszystkim w pożarach mieszkań, domów, ale nie tylko. Kamera jest teraz na porządku dziennym w straży. Jest potrzebna niemal przy każdej akcji. Jesteśmy bardzo wdzięczni pani marszałek, bo zawsze bardzo nas wspiera, nigdy nie odmawia nam pomocy. Cieszymy się też z młodych druhów, którzy dzisiaj złożyli ślubowanie, bo tak jak było powiedziane w trakcie uroczystości, nie będzie tej przerwy w pokoleniu – podsumował Adrian Kiełczykowski, wiceprezes OSP Dąbrówka Stany.

Warto dodać, że członkowie jednostki zastanawiają się także nad utworzeniem dziecięcej drużyny pożarniczej. Więcej na ten temat można usłyszeć w relacji dźwiękowej z wydarzenia, zamieszczonej poniżej. Zachęcamy także do obejrzenia naszego filmu (jeżeli coś się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę).

POSŁUCHAJ relacji audio ze 104-lecia jednostki OSP w Dąbrówce Stanach i ślubowania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej:

QUIZ. Polskie powstania. Warszawskie, listopadowe, jakie jeszcze? Dopasuj daty i zdąbądź komplet punktów!

Pytanie 1 z 10
Które polskie powstanie wybuchło w 1863 r.?
Źródło: Od 104 lat dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. Pomogą im dzieci i młodzież [WIDEO, AUDIO, FOTO]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany