Od lutego dostarczanie prądu do miejskich instytucji będzie dla siedleckiego samorządu dwa razy bardziej kosztowne.

i

Autor: Monika Półbratek Na zdjęciu, od lewej: Kazimierz Paryła, skarbnik Siedlec i prezydent Andrzej Sitnik

Od lutego siedlecki samorząd będzie płacić za energię elektryczną dwa razy więcej

2022-02-02 14:45

Przetarg na dostawę prądu dla miasta Siedlce miał zostać rozstrzygnięty jeszcze w grudniu i zakładał 80-procentowy wzrost kosztów. Niestety, po wycofaniu się oferenta miasto musiało ogłosić drugi przetarg, a nowa najkorzystniejsza oferta wynosiła prawie 12,9 mln zł. Koszt wykonanej energii za rok 2021 to ok. 6,5 mln zł, więc od lutego za dostarczanie prądu do miejskich instytucji siedlecki samorząd zapłaci dwa razy więcej.

W kwocie ok. 6,5 mln zł zawierało się w 2021 roku m.in. oświetlenie Siedlec i dostawa prądu do wszystkich placówek podległych miastu, w tym szkół, Urzędu Miasta, Szpitala Miejskiego i wszystkich poradni SPZOZ-u, a także instytucji kultury, w tym Agencji Rozwoju Miasta Siedlce. Choć teraz koszty dostarczania im energii elektrycznej będą dwukrotnie wyższe, samorząd musiał zaakceptować takie wyniki przetargu. Kończyła się bowiem stara umowa na dostawę prądu, a oferta jedynego konkurenta Grupy Orange, która zaproponowała wspomniane 12,9 mln zł, była o 3 mln zł wyższa.

– Musieliśmy to rozstrzygnąć, bo nie ma możliwości niedostarczenia energii elektrycznej do placówek. Stara umowa się kończyła i musieliśmy mieć nową w lutym, bo przecież dostawa energii nie może ulec przerwaniu. I to jest stan wyższej konieczności, co przewiduje nawet ustawa o finansach publicznych – jeżeli coś zagraża funkcjonowaniu jednostek miasta, a nawet – jak w przypadku szpitala – zdrowiu i być może życiu ludzi, gdyby prądu nie było, to przecież nie ma się tu nad czym zastanawiać... – wyjaśnia Kazimierz Paryła, skarbnik miasta.

Władze Siedlec przewidywały wzrost kosztów energii, więc postarały się o zabezpieczenie na ten cel w budżecie ok. 9,5 mln zł. To jednak za mało, skoro koszty wzrosły o 100 procent. Brakująca kwota ma zostać uzupełniona z innych źródeł. Na pewno nie będą to jednak kredyty, bo nie można nimi pokrywać wydatków bieżących.

– Budżety samorządowe nie mogą finansować wydatków bieżących żadnym tytułem dłużnym. Wyjątek stanowi kredyt bieżący w roku budżetowym, który może finansować wszystkie wydatki, ale jest to tzw. deficyt przejściowy i on ma być zamknięty w trakcie roku. Natomiast wszystkie tytuły dłużne – kredyty, pożyczki i obligacje muszą finansować tylko i wyłącznie inwestycje, nic więcej – wyjaśnia Kazimierz Paryła. I dodaje: – Dobrze że mamy dobre wykonanie budżetu na 2021 rok i wysoką nadwyżkę budżetową, więc oczywiście będziemy starali się to jakoś kleić.

Oprócz dodatkowych 3-4 mln zł do kosztów energii elektrycznej, w tym roku miasto będzie też musiało dołożyć ok. 5,5 mln zł ze swojego budżetu do gospodarki śmieciowej (jeżeli w ciągu roku nie będzie podwyżek cen za wywóz odpadów).

Sonda
Czy twój rachunek za prąd wzrósł w tym roku?
Źródło: Od lutego siedlecki samorząd będzie płacić za energię elektryczną dwa razy więcej