Ponad 400 stulatków na Mazowszu i blisko 30 w rejonie siedleckim z dodatkową „emeryturą”

2022-02-04 20:44

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w województwie mazowieckim jest obecnie 402 stuletnich seniorów, którym ZUS wypłaca comiesięczne i dożywotnie świadczenie honorowe. Ci, który świętowali setne urodziny w ciągu ostatnich 11 miesięcy, mogą liczyć na dodatkową „emeryturę” w wysokości ponad 4,5 tys. zł. Na terenie subregionu siedleckiego świadczenie otrzymuje 29 osób.

– Ta dodatkowa emerytura dla stulatków wynosi w tym momencie 4 512,41 i wysokość takiego świadczenia dotyczy osób, które ukończyły sto lat w okresie od marca 2021 do końca lutego 2022 roku. Osoby, które świętowały swoje stulecie wcześniej, otrzymują inną kwotę. Na przykład w tym samym czasie rok temu ZUS przyznawał świadczenie honorowe w wysokości 4 294,67 . Osoby, które ukończyły wtedy sto lat, będą je otrzymywać do końca życia co miesiąc – informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Wysokość wypłaty zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu setnych urodzin seniora bądź seniorki. Stanowi ona 100% przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok, które zostało pomniejszone o składki na ubezpieczenie społeczne. Kwotę ustala się corocznie i obowiązuje ona od 1 marca do ostatniego dnia lutego następnego roku.

– Aby otrzymać takie świadczenie, senior nie musi nic robić. Wystarczy po prostu ukończyć sto lat, nie trzeba składać żadnych wniosków ani formularzy, pieniądze zostaną przyznane w pełni automatycznie. I uwaga – ta wypłata jest zupełnie niezależna od emerytury czy też dodatków przysługujących z innych tytułów! Po prostu jest to świadczenie zupełnie dodatkowe i może je przekazywać zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – wyjaśnia rzecznik.

Mazowsze może się poszczycić sporą liczbą stulatków. Obecnie na terenie całego województwa mazowieckiego ZUS wypłaca świadczenie dokładnie 402 stulatkom. Najwięcej, bo aż 272, mieszka w Warszawie i okolicy. W dalszej kolejności jest subregion radomski z 62 wypłatami, subregion płocki z 39 wypłatami i wreszcie siedlecki z 29 stuletnimi seniorami.

Sonda
Czy znasz kogoś, kto ukończył sto lat lub więcej?
Źródło: Ponad 400 stulatków na Mazowszu i blisko 30 w rejonie siedleckim z dodatkową „emeryturą”