Powrót „Kina z Pasją” – spotkanie z Tomkiem Goską i seans filmu „Drive my car”

i

Autor: fot. NoveKino Siedlce

Powrót „Kina z Pasją” – spotkanie z Tomkiem Goską i seans filmu „Drive my car”

2022-04-27 12:44

Głośny film „Drive my car” w reżyserii Ryusuke Hamaguchiego to atrakcja pierwszego w tym roku czwartkowego spotkania z cyklu Kino z pasją, które odbędzie się 28 kwietnia o 19.00 w NoveKino Siedlce. Film japońskiego reżysera, który będą mogli obejrzeć siedlczanie, zdobył już około 30 nagród na różnych festiwalach, w tym tę najważniejszą – Oskara. Przed seansem odbędzie się spotkanie z dziennikarzem filmowym Tomkiem Goską.

Jak zapewniają organizatorzy cyklu „Kino z pasją”, po kilkumiesięcznej przerwie spotkanie z filmem „Drive my car” Ryusuke Hamaguchiego będzie dla siedlczan wyjątkowym doświadczeniem. Nagrodzony w tym roku statuetką Oskara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy, obraz ten był również nominowany przez Akademię w trzech innych ważnych kategoriach: za najlepszy scenariusz adaptowany, za reżyserię, a po raz pierwszy w historii nagród, japońska produkcja dostała też nominację w najważniejszej kategorii – dla najlepszego filmu. Wśród innych nagród warto wymienić Złotą Palmę w Cannes za najlepszy scenariusz i trzy pozostałe nagrody na festiwalu, Złote Globy i BAFTA, oraz blisko 30 innych nagród filmowych. Film zyskał zatem niewątpliwie imponujący zestaw dowodów uznania krytyki, publiczności i branżowych środowisk.

– „Drive my car” to trzy godziny kina wymagającego, ale niezwykle pięknego i niemal medytacyjnego, które powstało na motywach opowiadań współczesnego japońskiego pisarza, tłumacza i eseisty Harukiego Murakamiego. Jest więc reżyserska inspiracja literacka, jest też teatr, bo w filmie opowieść toczy się z niezwykłym tłem inscenizacji „Wujaszka Wani” Czechowa. A wszystko po to, by zaprosić widza do świata głębokich emocji, chociaż wyrażonych w sposób bardzo powściągliwy, a także do przejścia wraz z bohaterami procesu przepracowania osobistej traumy, wyjścia z kręgu cierpienia. I chociaż zabrzmi to być może nieco patetycznie, jest to film, na który warto się otworzyć i spróbować, o ile tego właśnie potrzebujemy, przejść z bohaterami ten proces, poddać się swego rodzaju oczyszczeniu emocjonalnemu, terapii. Filmowi towarzyszy także pytanie o to, czy mamy prawo chcieć poznać w pełni drugiego człowieka, czy to w ogóle jest możliwe… – mówi Agnieszka Osmólska-Ilczuk, organizatorka seansu.

Wstępem do filmu będzie rozmowa ze znanym już widzom cyklu Tomaszem Goską, który pojawia się przy okazji seansów oskarowych w „Kinie z Pasją”, by opowiedzieć o tym, czym akurat świat filmowy żyje. Dziennikarz, założyciel portalu FilmMusic.pl, autor audycji poświęconych muzyce filmowej, na pewno nie przeoczy także wyjątkowej ścieżki dźwiękowej do filmu Hamaguchiego, chociaż nie tylko muzyka będzie tematem rozmowy poprzedzającej seans. Początek spotkania jutro, w czwartek 28 kwietnia, o godz. 19.00 w Novekino SiedlceŹródło: inf. pras. NoveKino Siedlce

Sonda
Lubisz filmy naruszające twoją stefę komfortu?
Źródło: Powrót „Kina z Pasją” – spotkanie z Tomkiem Goską i seans filmu „Drive my car”