Przedstawiciele siedleckiej młodzieży apelują o wsparcie telefonu zaufania fundacji Dajemy Dzieciom Siłę [AUDIO]

2022-01-27 8:27 Monika Półbratek
Prezydium Młodzieżowej Rady Miasta Siedlce sprzeciwia się likwidacji telefonu zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, wysłali list do premiera
Autor: Monika Półbratek Prezydium Młodzieżowej Rady Miasta Siedlce - od lewej: Jakub Godun, Natalia Trębicka i Jakub Kruszewski

Młodzieżowa Rada Miasta Siedlce jednogłośnie sprzeciwiła się likwidacji rządowego finansowania dla Telefonu Zaufania, prowadzonego przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Członkowie rady mają wątpliwości, czy katolicka fundacja Auxilium wspierana przez rząd, będzie w stanie obiektywnie udzielać pomocy. Zależy im na tym, by młodzi ludzie nadal mieli dostęp do fachowego, obiektywnego wsparcia psychologicznego. Wystosowali oficjalne pismo do premiera z prośbą o przywrócenie dotacji.

POSŁUCHAJ, co mówią przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Siedlce o telefonie zaufania fundacji Dajemy Dzieciom Siłę:

– Jako Młodzieżowa Rada Miasta Siedlce chcielibyśmy zająć swoje stanowisko w sprawie wycofania przez rząd dofinansowania Telefonu Zaufania fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Największe zastrzeżenia budzi neutralność światopoglądowa fundacji Auxilium. W końcu wiele młodych osób w kryzysie psychicznym to osoby LGBTQ+, a także te, które mają problem np. z niechcianą ciążą. Partia rządząca ma jasne zdanie na temat aborcji i antykoncepcji. Czy młodzież rzeczywiście będzie mogła skorzystać z merytorycznego wsparcia bez prób indoktrynacji? – pyta Natalia Trębicka, przewodnicząca rady.

Tymczasem statystyki są przerażające. W okresie od stycznia do listopada 2021 roku na swoje życie targnęło się ok. 1400 osób w wieku od 7 do 18 lat, z czego 120 prób zakończyło się śmiercią.

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na zdrowie fizyczne, ale i psychiczne młodych ludzi. Chwila słabości może ich doprowadzić do tragicznych skutków, takich jak samobójstwo czy samookaleczanie. Telefon Zaufania uratował wiele ludzkich żyć. Wydaje mi się, że ludzie młodzi nie zawsze radzą sobie z bodźcami zewnętrznymi, które mogą wpłynąć źle na ich decyzje. Dlatego apeluję o przywrócenie finansowania infolinii 116 111 – mówi wiceprzewodniczący Jakub Kruszewski.

Młodzież całej rady była jednomyślna i wspólnie wystosowała w tej sprawie oficjalne pismo do władz rządowych.

apel siedleckiej młodzieżowej rady miasta do premiera w spawie finansowania telefonu zaufania
Autor: fot. Młodzieżowa Rada Miasta Siedlce

– Osoby dzwoniące pod numer 116 111 od 13 lat otrzymują profesjonalną pomoc od 65 psychologów, pracujących 24 godziny dziennie, siedem dni w tygodniu. Zarząd fundacji podjął decyzję o utworzeniu zbiórki na dalsze funkcjonowanie Telefonu Zaufania. Na chwilę obecną zbiórkę kwotą ponad 1,9 mln zł wsparło około 40 tys. osób. Te liczby pokazują jak wielkim zaufaniem cieszy się projekt fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (...) Jako przedstawiciele siedleckiej Młodzieży wystosowaliśmy pisemny apel do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego o przywrócenie finansowania Telefonu Zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Chcemy, aby młodzi ludzie mieli możliwość uzyskania apolitycznej, areligijnej, bezpłatnej i profesjonalnej pomocy psychologicznej. Tymczasem po drugiej stronie słuchawki infolinii, którą prowadzi fundacja Auxilium, zasiadają osoby duchowne i katecheci, którzy nie są w stanie udzielić takiej pomocy – podsumowuje Jakub Godun, wiceprzewodniczący rady.

Jej członkowie zachęcają też swoich rówieśników i starszych siedlczan do wspierania internetowej zbiórki fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która ma umożliwić dalsze finansowanie Telefonu Zaufania, nawet bez wsparcia rządowego. Zbiórka prowadzona jest w portalu zrzutka.pl. Jej organizatorzy liczyli na uzbieranie kilkuset tysięcy złotych, góra miliona złotych, a tymczasem zebrali już prawie dwa miliony. Roczny koszt utrzymania infolinii jest jednak znacznie wyższy i sięga co najmniej 3,5 mln zł.

Warto jednak dodać, że dzieci i młodzież cały czas mogą korzystać także z innej infolinii pomocowej. To Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Jest on dostępny pod numerem: 800 12 12 12.

Wypowiedzi przewodniczących Młodzieżowej Rady Miasta Siedlce w sprawie infolinii fundacji Dajemy Dzieciom Siłę można usłyszeć w załączonym nad tekstem materiale dźwiękowym (jeżeli się nie odtwarza, należy odświeżyć stronę lub włączyć dźwięk na komputerze, a nie na telefonie).

Sonda
Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się zadzwonić na telefon zaufania?
Źródło: Przedstawiciele siedleckiej młodzieży apelują o wsparcie telefonu zaufania fundacji Dajemy Dzieciom Siłę [AUDIO]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany