Remont szpitala w Rudce bez rządowego wsparcia. Zarząd Mazowsza oburzony [AUDIO]

2021-04-02 14:02 Monika Półbratek
Marszałek Adam Struzik
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego Adam Struzik - marszałek województwa mazowieckiego

Od stycznia 2021 roku samorząd Mazowsza realizuje ze swojego budżetu modernizację placówki w Rudce, która jest częścią Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Choć zarząd zabezpieczył pieniądze na to zadanie, to starał się też o dotację z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Ubiegał się także o dofinansowanie do dwóch innych inwestycji w regionie. Niestety, bezskutecznie. Marszałek województwa uważa, że była to decyzja polityczna.

W szpitalu w Rudce mieściły się przez lata oddziały pulmonologiczne, kluczowe w leczeniu chorób układu oddechowego. Po remoncie ma tam powstać centrum rehabilitacji dla osób po przejściu różnych chorób, w tym także ozdrowieńców, którzy zostali wyleczeni z COVID-19. Koszt inwestycji, która będzie realizowana przez dwa lata, to ponad 70 mln zł.

– Oczywiście, jeśli chodzi o szpital w Rudce, czyli część siedleckiego szpitala wojewódzkiego, to takie pieniądze są zabezpieczone w naszym budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej... Ale logiczne jest, że gdybyśmy otrzymali wsparcie ze strony rządowej, to moglibyśmy te pieniądze przeznaczyć na wsparcie pozostałych naszych szpitali. Tak że to, że mamy zabezpieczone środki we własnym budżecie, nie zmienia faktu, że rząd rozdaje pieniądze jak chce i komu chce – mówi z goryczą marszałek Adam Struzik.

Zarząd województwa ubiegał się też o dofinansowanie utworzenia nowego oddziału ratunkowego w Radomiu oraz ośrodka radioterapii w Płocku. Żadna z inwestycji nie otrzymała dotacji z RFIL-u, choć wszystkie są ważne z perspektywy walki z pandemią. Ich łączny koszt to ok. 230 mln zł. Więcej na ten temat można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

POSŁUCHAJ, co marszałek Adam Struzik sądzi o braku dotacji rządowej na remont szpitala w Rudce i inne inwestycje samorządu Mazowsza:
Jak wygląda praca Warsztatu Terapii Zajęciowej w Skórcu w dobie pandemii?
rudka
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Sonda
Czy tęsknisz za śniegiem i zimą?
Źródło: Remont szpitala w Rudce bez rządowego wsparcia. Zarząd Mazowsza zawiedziony [AUDIO]
Nasi Partnerzy polecają