– Format zajęć oczywiście musiał się zmienić, i to wszystko wygląda inaczej. Wiadomo, że inaczej rozmawia się też z uczniami, kiedy są to spotkania online. Skupiliśmy się także na sobie, żeby się doszkolić. Mieliśmy szkolenie z profesorem Łozą, który opowiedział nam o szkodliwości narkotyków i o postępowaniu z młodymi ludźmi. Przeprowadziliśmy w ostatnim czasie również debatę online. Uczniowie, nauczyciele i przedstawiciele różnych instytucji wspierających rodzinę, mogli wysyłać pytania na czacie, i później wysłuchać na nie odpowiedzi – opowiada Monika Mikołajczyk, nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 11 w Siedlcach i koordynator kampanii.
Oprócz internetowych spotkań z uczniami i szkoleń dla kary pedagogicznej, twórcy programu „Widzę-Rozmawiam-Reaguję” postarali się także o zakup nowych pomocy dydaktycznych. Ponadto stworzyli i wydali broszurę informacyjną, poruszającą problematykę uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Jest ona kierowana do siedleckich rodziców, a także do wszystkich osób, które pracują z młodymi ludźmi.
– Chcemy dotrzeć do rodziców, bo wiemy, że to jest bardzo ważne. Jest już wydana broszura dla rodziców, nauczycieli, psychologów i pedagogów, pt. „Dorośli wobec niepożądanych zachowań dzieci i młodzieży”. Będziemy ją wysyłać do poszczególnych szkół i instytucji, wspierających rodzinę. Będziemy również wysyłać zaproszenia na dalsze szkolenia i warsztaty online dla dzieci, młodzieży oraz rodziców i nauczycieli. Na razie pozostajemy na etapie ich organizowania online. Zobaczymy, co będzie dalej – informuje Monika Mikołajczyk.
Zajęcia profilaktyczne, które w tym roku odbywają się zdalnie, to przede wszystkim wykłady, ale także warsztaty. Gdy placówki edukacyjne zostaną otwarte dla starszych grup uczniów, twórcy kampanii planują powrócić do prowadzenia spotkań w formie stacjonarnej. Ze względu na wymogi sanitarne, będą się one jednak wtedy odbywały w mniejszych grupach.
Tymczasem, by zaktywizować młodzież, w drugim semestrze roku szkolnego 2020/2021 będzie prowadzony konkurs o tematyce związanej z przeciwdziałaniem uzależnieniom i promowaniem nauki udzielania pierwszej pomocy.