Siedlce sto lat temu, cz. III: dawny deptak i brama-dzwonnica [WIDEO, AUDIO, FOTO]

2021-01-30 6:28

Sto lat temu Siedlce miały swój deptak, choć inny, niż można by było sobie wyobrazić. Znajdował się bowiem na jednej z głównych ulic miasta. Wtedy, zwanej Warszawską, a obecnie – ulicą Piłsudskiego. Chodzi o jej odcinek, biegnący od nieistniejącej już Bramy obok Kościoła św. Stanisława, w stronę dzisiejszych urzędów. W niedzielne przedpołudnie było to miejsce tradycyjnych spacerów mieszkańców miasta. „Od dzwonnicy do Bożnicy” – tak określano potocznie tę trasę. Dlaczego?

– Od dzwonnicy, to oczywiście, od wspomnianej „bramy”, a do „bożnicy”, oznaczało spacer w okolice miejsca, gdzie jeszcze sto lat temu znajdowała się Synagoga – świątynia społeczności żydowskiej, żyjącej w naszym mieście, a także mniej więcej w okolice Pomnika Niepodległości. Dziś miejsce to zajmują niebieski wieżowiec delegatury Urzędu Wojewódzkiego oraz parking przed budynkiem Starostwa Powiatowego – wyjaśnia Pani Przewodnik Natalia Zyśk z siedleckiego oddziału PTTK.

Sto lat temu tam właśnie zawracali spacerowicze, wracając w stronę Bramy-dzwonnicy. Dziś pozostały z niej tylko odrestaurowane przybudówki. Tymczasem kiedyś, w jej okolicy odbywała się większość ważnych miejskich uroczystości. Brama istnieje od XVIII wieku i w tamtych czasach nie tylko oddzielała obecną ulicę Piłsudskiego (a ówczesną Warszawską) od ulicy Starowiejskiej, ale także zamykała wschodnią stronę siedleckiej starówki i... samo miasto Siedlce. Więcej o historii tego miejsca i ulicy Piłsudskiego możecie usłyszeć w załączonej poniżej audycji, a także na naszym filmie (jeżeli się nie ładuje pod artykułem, należy odświeżyć stronę).

Posłuchaj, jak wyglądały Siedlce 100 lat temu: o ulicy Piłsudskiego, bramie-dzwonnicy i dawnym deptaku opowiada Natalia Zyśk:
Siedlce sto lat temu: deptak na ul. Piłsudskiego i brama-dzwonnica
Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?
Źródło: Siedlce sto lat temu, cz. III: dawny deptak i brama-dzwonnica [WIDEO, AUDIO, FOTO]