– Na pewno projekt studium zawiera te elementy, które się przekształciły bez planu miejscowego, czyli to, co się wydarzyło w mieście, poza planami miejscowymi. Dlatego że plany miejscowe muszą być zgodne ze studium, natomiast jeżeli inwestorzy występują o decyzję o warunkach zabudowy, to jest to sprawa niezależna od studium. I teraz pokazujemy, w jaki sposób powinno być to uporządkowane – informuje Barbara Kowal, naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w Urzędzie Miasta Siedlce.
Ponadto, od niedawna niezbędnym warunkiem wykonania studium jest też tzw. bilans terenu. Projektant musiał policzyć możliwości inwestycyjne terenu miasta Siedlce z przeliczeniem na mieszkańca, tzn. na liczbę mieszkańców w mieście.
– Jest to pewien dokument, który obliguje i pokazuje, ile terenów inwestycyjnych można w studium przeznaczyć pod inwestycje – dodaje Barbara Kowal.
Dyskusja publiczna nad nowym planem zagospodarowania przestrzennego Siedlec zaplanowana jest na najbliższy poniedziałek, 1 lutego, o godz. 16.00. Odbędzie się zarówno stacjonarnie, w siedzibie Urzędu Miasta, jak i online. Mieszkańcy, którzy będą uczestniczyć w wydarzeniu poprzez transmisję, będą mieli możliwość oficjalnego zadawania pytań poprzez połączenie telefoniczne. Będzie ono połączone z transmisją dźwięku „na żywo”. Dzwonić będzie można pod numery telefonów: 25 / 794-39-77, a także 25 / 794-39-78. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej siedleckiego magistratu. Do wglądu mieszkańców Siedlec projekt studium będzie wyłożony do wtorku 2 lutego włącznie, ale swoje uwagi do projektu będą oni mogli zgłaszać w magistracie jeszcze do 3 marca 2021 roku.