Siedlczanie zamanifestowali swoje poparcie dla Ukrainy w wojnie z Rosją podczas pokojowej demonstracji 28.02

i

Autor: Monika Półbratek

Siedlczanie zamanifestowali swoje poparcie dla Ukrainy w wojnie z Rosją [FOTO, AUDIO]

2022-03-01 9:22

„Ukraina bez Putina”, „Kijów, Warszawa – wspólna sprawa” – te i inne hasła powtarzali wczoraj siedlczanie na Skwerze Tadeusza Kościuszki, podczas wieczornej manifestacji solidarnościowej. Na wiecu wyrazili swoje poparcie dla Ukrainy w wojnie z Rosją. Przynieśli transparenty i znicze oraz wspólnie wysłuchali trzech hymnów – Ukrainy, Polski i Unii Europejskiej. Wielu z nich przyznaje, że włączają się też w realną pomoc uchodźcom lub planują wziąć udział w zbiórkach na ich rzecz.

– Wspólnie z przyjaciółmi podjęliśmy decyzję o organizacji takiego wydarzenia, widząc to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Uważam że takie inicjatywy są potrzebne, że powinniśmy okazać solidarność i wsparcie naszym ukraińskim przyjaciołom – mówi Jakub Godun, współorganizator wydarzenia, członek Młodej Lewicy z Siedlec i okolic oraz jeden z wiceprzewodniczących Młodzieżowej Rady Miasta Siedlce.

Jednakże nie tylko duchowo, poprzez pojawianie się na apolitycznych, pokojowych wiecach solidarności z Ukrainą, ale także swoimi czynami mieszkańcy Siedlec wspierają wschodnich sąsiadów. Angażują się w pomoc uchodźcom i ludziom walczącym w centrum wojennych działań. Większość z nich bierze udział w organizowanych lokalnie zbiórkach i akcjach pomocowych na rzecz ukraińskich uchodźców lub mają zamiar się w nie włączyć.

– Jeszcze nie wsparłam żadnej zbiórki, ale na pewno to zrobię, taki mam plan. Bo chociaż jestem Polką, identyfikuję się też z narodem ukraińskim i jak patrzę na to, co robi Putin, i jak wielka krzywda dzieje się Ukraińcom, to po prostu… Wiadomo, nie chwycę za broń, bo mam małe dziecko, ale chcę pokazać, że jestem z Ukraińcami – mówi jedna z siedlczanek, która na manifestację przyszła z synkiem.

Więcej można usłyszeć w załączonej poniżej relacji dźwiękowej z wydarzenia. Jeżeli się nie wyświetla, należy odświeżyć stronę, a jeśli nie chce się odtworzyć, należy włączyć dźwięk na komputerze, a nie telefonie.

POSŁUCHAJ RELACJI z pokojowej manifestacji solidarnościowej w Siedlcach, popierającej Ukrainę w wojnie z Rosją:
Sonda
Czy zaangażowałeś się w jakiś sposób w pomoc dla Ukrainy?
Źródło: Siedlczanie zamanifestowali swoje poparcie dla Ukrainy w wojnie z Rosją [FOTO, AUDIO]