Siedleccy społecznicy wyróżnieni Mazowiecką Marką Ekonomii Społecznej [AUDIO]

2021-08-30 10:12 Monika Półbratek
Siedleccy laureaci Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej 2021
Autor: fot. Fundacja Leny Grochowskiej Siedleccy laureaci Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej 2021

Szósty rok z rzędu Centrum Integracji Społecznej Caritas w Siedlcach otrzymało Mazowiecką Markę Ekonomii Społecznej w kategorii "Reintegracja". W kategorii "Rozwój" wyróżniono inną jednostkę Caritas – Siedlecką Spółdzielnię Socjalną. Oprócz nich, nagrodę przyznano także Fundacji Leny Grochowskiej oraz Prezydentowi Miasta Siedlce.

Marka jest przyznawana przez kapitułę Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej właśnie za wszelkiego rodzaju działalność reintegracyjną na rzecz osób potrzebujących, za innowacyjność, za współpracę, za otwartość, za promocję. Naprawdę szeroki wachlarz działań jest tu brany pod uwagę, wobec tego tym bardziej cieszymy się, że jesteśmy doceniani, zauważani. A to, co szczególnie mnie cieszy, to to, że marka została przyznana za taki trudny, pandemiczny rok, więc jest to docenienie naszych starań, naszej pracy – cieszy się Agata Ługowska, kierownik Centrum Integracji Społecznej w Siedlcach i prezes Siedleckiej Spółdzielni Socjalnej Caritas.

Agata Ługowska z otrzymanymi nagrodami
Autor: Monika Półbratek Agata Ługowska z nagrodami dla CIS-u i Siedleckiej Spółdzielni Socjalnej

CIS od lat oferuje wsparcie w rozwoju zawodowym osobom niepełnosprawnym i bezrobotnym w trudnej sytuacji życiowej. To, że został wyróżniony już po raz szósty, jasno ukazuje, że jego pracownicy i podopieczni nie spoczywają na laurach. By zdobywać markę co roku, muszą stale podejmować nowe działania i wykazywać się na tym polu kolejnymi sukcesami. Także pracownicy Siedleckiej Spółdzielni Socjalnej w dobie pandemii nie zaprzestają swojej działalności, ale oferują coraz to nowe usługi. W tych dążeniach otrzymują wsparcie z Urzędu Miasta Siedlce.

Prezydent Andrzej Sitnik otrzymał Mazowiecką Markę Ekonomii Społecznej w kategorii "Odpowiedzialność" właśnie za działania – za podejmowanie mnóstwa inicjatyw, wspierających podmioty ekonomii społecznej, za zlecanie zadań organizacjom pozarządowym. Pan prezydent został przez kapitułę dostrzeżony i doceniony. Chciałabym też pogratulować Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej w kategorii "Rozwój" Fundacji Leny Grochowskiej i pracownikom Zakładu Rękodzieła Artystycznego – dodaje Agata Ługowska.

Mazowiecką Markę Ekonomii Społecznej odebrał także prezydent Siedlec Andrzej Sitnik
Autor: fot. Fundacja Leny Grochowskiej Mazowiecką Markę Ekonomii Społecznej odebrał także prezydent Siedlec Andrzej Sitnik

Siedlecka fundacja, pomagająca osobom z niepełnosprawnością intelektualną, została wyróżniona w kategorii "Rozwój" już po raz drugi. Poprzednim razem otrzymała nagrodę w ubiegłym roku.

Wprawdzie realizując wszelkie działania na rzecz osób niepełnosprawnych, nigdy nie liczymy na jakiekolwiek wyróżnienia i nagrody, ale trzeba przyznać, że jest nam bardzo miło, gdy nasza praca i działania są dostrzegane w środowisku. Nagrody takie jak ta po prostu umacniają nas w tym, że robimy dobre, wartościowe rzeczy, że te nasze działania są potrzebne i powinniśmy dalej iść tą drogą. Serdecznie dziękujemy za to wyróżnienie i gratulujemy wszystkim podmiotom, dlatego że zgłoszonych do tej marki jest naprawdę dużo jednostek z całego Mazowsza, konkurencja jest duża, natomiast wszyscy robią naprawdę fantastyczne rzeczy na rzecz środowisk wykluczonych – mówi Aneta Żochowska, dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej.

Wdzięczny za wyróżnienie w kategorii "Odpowiedzialność" jest także prezydent Siedlec. Jego zaangażowanie w działania interdyscyplinarne i w rozwijanie sposobów współpracy pomiędzy różnymi siedleckimi organizacjami, które działają społecznie, zostały dostrzeżone właśnie przez ich pracowników. Sami zgłosili kandydaturę Andrzeja Sitnika do nagrody. Ich wniosek został zweryfikowany i pozytywnie rozpatrzony przez pracowników MCPS-u.

To zasługa wszystkich, którym na sercu leży dobro osób potrzebujących. A ja zawsze mówię: jak nie my, to kto? Więc wszyscy wspomagamy, wszyscy wspieramy... A dzięki temu miałem zaszczyt odebrać takie wyróżnienie, z którego jestem bardzo dumny! I cieszę się, bo to jest taka informacja zwrotna, że jesteśmy otwarci na potrzeby innych – podsumowuje prezydent.

Warto dodać, że Siedlce wyróżniają się na Mazowszu jako miasto, w którym działalność na rzecz osób potrzebujących i ze specjalnymi potrzebami w widoczny sposób kwitnie. Rokrocznie zostaje to zauważone także przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Więcej na ten temat można usłyszeć w załączonym poniżej materiale dźwiękowym.

POSŁUCHAJ więcej o Mazowieckiej Marce Ekonomii Społecznej dla wyróżnionych społeczników z Siedlec:

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Źródło: Siedleccy społecznicy wyróżnieni Mazowiecką Marką Ekonomii Społecznej [AUDIO]
Nasi Partnerzy polecają