Spotkanie z prof. Hieronimem Gralą w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

i

Autor: fot. Organizatorzy Prof. Hieronim Grala

Zapowiedź

Spotkanie z prof. Hieronimem Gralą w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

2023-12-06 10:14

Muzeum Regionalne w Siedlcach w czwartek 7 grudnia 2023 r. o godz. 18:00 zaprasza na spotkanie z prof. Hieronimem Gralą pt. "Rzeczpospolita vs Carstwo Moskiewskie (XVI - XVII w.). Rywalizacja polsko-rosyjska i jej dziejowe następstwa". Spotkanie będzie poświęcone historycznym relacjom polsko-rosyjskim o hegemonię w Europie Wschodniej.

Uczestnicy wykładu prof. Grali w Muzeum Regionalnym im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach poznają skutki rywalizacji polsko-rosyjskiej, które zmieniły oblicze historii obu krajów oraz regionu, a co więcej są odczuwalne współcześnie, czego wyrazem jest wojna w Ukrainie.

Prof. Hiernonim Grala jest z urodzenia siedlczaninem i absolwentem „Królówki”. Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Należy do grona najwybitniejszych polskich badaczy dziejów Europy Wschodniej w średniowieczu i epoce nowożytnej oraz historii petersburskiej Polonii. W latach 1980 - 2013 był pracownikiem Instytutu Historycznego UW. Od 2000 r. do 2009 r. pracował w służbie dyplomatycznej jako dyrektor Instytutów Polskich w Sankt Petersburgu (2000 –2005) i Moskwie (2005 – 2009) oraz jako I radca Ambasady RP w Federacji Rosyjskiej.

Prof. Hiernonim Grala jest z urodzenia siedlczaninem i absolwentem „Królówki”.

i

Autor: fot. Organizatorzy

Profesor Grala jest założycielem, wydawcą i redaktorem naczelnym międzynarodowej serii publikacji źródłowych „Monumenta historica res gestas Europae orientalis illustrantia. Fontes XV-XVII saec.” (Warszawa-Moskwa, od 1995 r.). Był współtwórcą i głównym redaktorem encyklopedii internetowej „Polski Petersburg” (www.polskipetersburg.pl, 2013-2020). Jest autorem serii popularno-naukowej „Polonica Petropolitana” (wydawca: Instytut Polski w Sankt Petersburgu) oraz współzałożycielem i przewodniczącym rady redakcyjnej almanachu „Polonia. Studia o Polsce i Polakach” (Krasnodar, od 2019 r.). Należy też do wielu krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych, w tym - Wolnego Towarzystwa Historycznego (Rosja) przy nagrodzonym Pokojową Nagrodą Nobla Stowarzyszeniu „Memoriał”. W latach 1996 – 2022 uczestniczył w pracach Polsko-Rosyjskiej Komisji Historyków.

Jest honorowym profesorem Akademii Dziennikarstwa Republiki Kazachstanu (2015 r.). To były profesor honorowy Moskiewskiej Akademii Ekonomiki i Prawa (MAEL, 2011 r. – rezygnacja, marzec 2022 r.) oraz były doktor honoris causa Południowego Uniwersytetu Federalnego (SFedU, Rostow n/Donem, 2021 r. – rezygnacja, marzec 2022 r.). Członek Komitetu Słowianoznawstwa PAN (2015-2020). Laureat Nagrody Przeglądu Wschodniego im. Aleksandra Gieysztora w 2021 r.

Profesor Hieronim Grala to autor poczytnych książek m.in. Rosja (2013 r.), Wataha Putnia (2023 r.). Jako ekspert od współczesnej Rosji jest częstym gościem w rozgłośniach radiowych i kanałach informacyjno-publicystycznych m.in. TOK FM, Polskie Radio, RMF FM, Polsat News, TVN 24, TVP 3 Warszawa i na kanałach YouToube m.in. Historia Realna Piotra Zychowicza, Onet News, Instytut Pileckiego.

Wprowadzenie do spotkania z prof. Hieronimem Gralą przedstawi Krzysztof Chaberski – wicedyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Wykład odbędzie się w sali audiowizualnej muzeum w czwartek, 7 grudnia o 18.00. Wstęp za symboliczne 2 zł.

Sonda
Czy rosyjski przemysł jest w stanie nadążyć nad stratami na froncie?
Źródło: Spotkanie z prof. Hieronimem Gralą w Muzeum Regionalnym w Siedlcach