– Obecnie wynajmujemy zarówno pomieszczenia biurowe, jak i halę magazynową (…) Koszty wynajmu wynoszą ponad 7 tys. zł miesięcznie, więc są one duże, biorąc pod uwagę to, że nie mamy swoich środków, tylko utrzymujemy się z dotacji, pieniędzy od sponsorów, ze składek członkowskich. Budowa własnej siedziby w znacznym stopniu ograniczy te koszty, i pozwoli wówczas przeznaczyć pieniądze pozyskiwane z dotacji na działalność statutową, czyli głównie na wsparcie potrzebujących pomocy żywnościowej – informuje Iwona Czarnocka, prezes Banku Żywności w Siedlcach.
Posiadając własną siedzibę i mniej płacąc za jej utrzymanie, organizacja będzie mogła skuteczniej pomagać potrzebującym. Będzie mieć więcej miejsca na pozyskiwaną żywność, a co za tym idzie – uchroni większą ilość jedzenia przed zepsuciem się i zmarnowaniem. Bank zwiększy również swoje działania pomocowe, które już teraz są prowadzone na ogromną skalę.
– Aktualnie z pomocy Banku Żywności w Siedlcach korzysta 110 organizacji członkowskich. Są to organizacje z terenu miasta, gminy i powiatu Siedlce oraz sześciu okolicznych powiatów województwa mazowieckiego, tj.: powiatu sokołowskiego, węgrowskiego, garwolińskiego, łosickiego, mińskiego i ostrowskiego. Pozyskujemy i wydajemy naszym podopiecznym około 100 ton żywności miesięcznie. Z tym że – tak jak wspomniałam – wydajemy tę żywność naszym organizacjom, a one przekazują ją swoim podopiecznym – wyjaśnia Iwona Czarnocka.
Zakończenie budowy nowego magazynu planowane jest na drugi kwartał 2022 roku. Inwestycja będzie kosztowała ponad 2 304 500,00 zł. Sfinansuje ją w całości Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Do nowej siedziby Banku Żywności w Siedlcach trafi jedzenie uratowane przed zmarnowaniem, a także wsparcie unijne w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. Więcej o działalności organizacji i trwającej budowie magazynu, można usłyszeć w załączonej poniżej audycji.
Polecany artykuł: