Uważajcie na oszustów, znów dzwonią do seniorów, ale próbują naciągnąć także ludzi młodych - apeluje siedlecka policja

i

Autor: fot. KMP w Siedlcach

Uważajcie na oszustów, nie dajcie się nabrać! – ostrzegają siedleccy policjanci

2022-01-10 9:35

W ostatnich dniach do Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach wpłynęło sporo zgłoszeń o próbach wyłudzenia pieniędzy różnymi metodami. Niestety, ofiarą takiego oszustwa padła seniorka z Siedlec. Policjanci ostrzegają jednak, że naciągacze coraz częściej wyłudzają środki płatnicze lub dane osobowe także od młodych ludzi.

– Chciałam zwrócić się do Państwa z apelem o ostrożność w kontaktach z osobami, które dopytują o nasze dane osobowe. Znów mieliśmy ostatnio oszustwo metodą „na wnuczka”. Do siedlczanki dodzwonił się mężczyzna i w rozmowie doprowadził do tego, że kobieta wypłaciła i oddała mu wszystkie oszczędności, jakie posiadała – mówi nadkom. Agnieszka Świerczewska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

Oszukana kobieta straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych. By nie zostać ofiarą takiego przestępstwa, należy pamiętać , że naciągacze są coraz sprytniejsi. Stosują bardzo różne metody, podszywając się pod naszych bliskich, policjantów, funkcjonariuszy CBŚP, pracowników banku oraz inne osoby. Oszust często nie zażąda od nas gotówki, ale może przekonywać do wpłacenia pieniędzy na jakieś konto bankowe lub dokonania przelewu. Ofiarami podobnych wyłudzeń coraz częściej padają także ludzie młodzi. Przekonani, że problem dotyczy tylko seniorów, nie spodziewają się, że mogą zostać oszukani. A przez to ciężej jest im się przed uchronić przed takim zdarzeniem.

– Mamy praktycznie codziennie zgłoszenia, dotyczące oszustw przy zakupach internetowych. Bardzo często różne osoby padają także ofiarami oszustów, którzy podają się za pracowników banków, i w ten sposób uzyskują pełne dane osobowe i dostęp do konta. Młode osoby stają się ofiarami oszustw, właśnie kupując przez Internet i przeprowadzając różne transakcje online, dlatego że ten sektor jest dla nich... oczywisty. Bo często płacimy BLIK-iem czy w inny sposób przez Internet, i wtedy dajemy dostęp do swojego konta, wchodzimy w linki, które żądają od nas danych osobistych albo też do logowania się do banku. I bywa, że w ten sposób tracimy, niestety, swoje oszczędności – informuje nadkom. Agnieszka Świerczewska.

Policjanci przypominają, że robiąc zakupy przez Internet, trzeba zawsze zachowywać ostrożność. Nie można klikać w żadne podejrzane linki od sprzedawców. Jeżeli zostaniemy oszukani, warto zgłosić to policji. Także w przypadku odebrania połączenia telefonicznego, wiążącego się z próbą wyłudzenia pieniędzy, należy niezwłocznie rozłączyć się z oszustem, a następnie skontaktować się z Komendą Miejską Policji w Siedlcach, pod nr tel.: 47 707 23 60 lub na numer alarmowy 112.

Sonda
Czy zostałeś kiedyś oszukany przez Internet?
Źródło: Uważajcie na oszustów, nie dajcie się nabrać! – ostrzegają siedleccy policjanci