„Wachlarze Świata” – Kolekcja Hanny Krasuskiej-Terki w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

i

Autor: Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach

Nowa wystawa!

„Wachlarze Świata” – Kolekcja Hanny Krasuskiej-Terki w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach

2023-12-01 16:13

Ekspozycja pt. „Wachlarze Świata” to już kolejna wystawa z cyklu „Twoje pasje w naszej bibliotece”! Tym razem swoją fascynującą kolekcję w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach prezentuje jedna z pracownic biblioteki – Hanna Krasuska-Terka. Wystawa przedstawia pochodzące z różnych stron świata wachlarze – przedmioty, które są znane od starożytności i używane po dzień dzisiejszy.

Jak podkreślają organizatorki wystawy, wachlarz, choć prosty w formie, ma bogatą historię. Wykonywany jest z różnorodnych materiałów – od naturalnych, takich jak pióra, drewno czy liście, aż po bardzo cenne, jak kość słoniowa, macica perłowa, czy metale szlachetne. Przez lat konsekwentnie przyciągał uwagę swoją elegancją i funkcjonalnością. Zdobnictwo wachlarzy zawsze odzwierciedlało aktualne trendy w sztuce, obejmując różnorodne techniki, od malarskich, stolarskich, po hafciarskie i jubilerskie. Te piękne przedmioty pełniły różnorodne funkcje, począwszy od praktycznych, przez reprezentacyjne, aż po te o charakterze religijnym. Dzisiaj wachlarze są często pamiątką z podróży, przywożoną przez turystów z różnych zakątków świata, takich jak Hiszpania, Chiny czy Japonia.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy i zanurzenia się w fascynującym świecie wachlarzy. Wystawę można podziwiać w godzinach otwarcia biblioteki. Nie przegap okazji, aby odkryć tę piękną kolekcję i poznać historię, jaką kryją w sobie te wyjątkowe przedmioty – zachęcają Hanna Krasuska-Terka i Małgrzata Percińska z Biblioteki Pedagogicznej w Siedlcach.

Wystawa, składająca się z 43 wachlarzy, obejmuje unikalne eksponaty wykonane w Europie i Azji, sięgając od lat 80. XIX wieku aż po współczesność. Ekspozycję można oglądać bezpłatnie.

Źródło: „Wachlarze Świata” – Kolekcja Hanny Krasuskiej-Terki w Bibliotece Pedagogicznej w Siedlcach