Fotorelacja

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Branżowego Centrum Umiejętności przy siedleckim „Elektryku”

2024-05-17 13:25

Symboliczny kamień węgielny oraz kapsuła czasu zostały już wmurowane pod budynek Branżowego Centrum Umiejętności, powstający przy siedleckim „Elektryku”. Przypomnę, że będzie to jedna z trzech placówek w kraju, organizujących kursy i egzaminy w branży elektroenergetyki. W przyszłości BCU będzie pomagać młodzieży i dorosłym, którzy chcą zdobyć nowy zawód, a elektryków wesprze w podniesieniu posiadanych kwalifikacji.

POSŁUCHAJ relacji z uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę BCU przy CKZ w Siedlcach:

– To inwestycja, która jest takim impulsem, sygnałem do rozwoju kształcenia zawodowego w Siedlcach, zresztą drugie BCU powstaje już przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 6, a więc Siedlce są wyjątkowe pod tym względem – podkreśla Jerzy Kopański, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Siedlcach, tzw. „Elektryka”. – Wmurowanie kamienia węgielnego to taka symboliczna, historyczna chwila, która na pewno wpisze się do kroniki naszej szkoły oraz do kroniki Centrum Kształcenia Zawodowego. Coś nowego się zaczyna i patrzymy na to z nadzieją i oczekiwaniem – dodaje.

Branżowe Centrum Umiejętności będzie prowadzone właśnie przez CKZ. Ośrodek budowany jest na działce Centrum Kształcenia Zawodowego przy ul. Konarskiego. Podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, która odbyła się w czwartek 16 maja, w ścianie budynku, w którym będzie się znajdowało Branżowe Centrum Umiejętności w branży elektroenergetyki, zamurowana została także kapsuła czasu.

– W kapsule umieściliśmy: pięciozłotówkę, pendrive z planami naszego BCU, pracowniami i tym, jak wygląda, wiersz napisany specjalnie na tę okoliczność przez ucznia, który realizuje u nas zajęcia praktyczne, listę pracowników CKZ – nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, a także gazetę – czasopismo wydawane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, listę pracowników firmy Asaj plus treść aktu erekcyjnego z podpisami osób uczestniczących – informuje Małgorzata Szymaniuk-Kruk, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Siedlcach.

BCU w branży elektroenergetyki powstanie w Siedlcach dzięki 13-milionowej dotacji, jaką Centrum Kształcenia Zawodowego, wspierane przez siedlecki samorząd, otrzymało na ten cel z budżetu państwa. Miasto dołoży do inwestycji ponad 3 miliony złotych. Centrum ma ruszyć wiosną 2025 roku. Więcej o inwestycji można usłyszeć w relacji audio z uroczystości, zamieszczonej nad tekstem.

Znani ludzie urodzeni w Siedlcach. Sprawdź co o nich wiesz - rozwiąż QUIZ!

Pytanie 1 z 10
Artur Boruc to piłkarz urodzony w Siedlcach. W którym klubie grał w przeszłości bramkarz?
Artur Boruc
Źródło: Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Branżowego Centrum Umiejętności w Siedlcach w branży elektroenergetyki