W siedleckich szpitalach widać powolny, ale ciągły stopniowy wzrost liczby chorych na COVID-19

i

Autor: fot. pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Wzrost liczby pacjentów, zamknięte oddziały – sytuacja covidowa w siedleckich szpitalach

2022-02-07 16:04

W Szpitalu Tymczasowym w Siedlcach rośnie liczba pacjentów covidowych. Najczęściej przyjmowane są osoby starsze. Dziś (7 lutego) z powodu zakażeń koronawirusem zamknięte zostały dwa oddziały Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego. Także w Szpitalu Miejskim widać stopniowy wzrost liczby chorych. Większość pacjentów covidowych hospitalizowanych w Siedlcach nie była wcześniej zaszczepiona.

Chorują seniorzy, ale także dzieci. Sytuacja covidowa w szpitalach tymczasowym i wojewódzkim

– W ciągu ostatnich dni obserwujemy tendencję wzrostową w liczbie zgłaszających się pacjentów, i tych przywożonych przez ratowników medycznych prosto z domu, i takich „z ulicy”. Nasz Szpital Tymczasowy dysponuje potencjałem 100 łóżek, obecnie zajętych jest niecałe 70, czyli mamy jeszcze miejsca wolne. Obserwujemy też wzrost pacjentów na łóżkach intensywnego nadzoru, tzw. respiratorowych, a część z nich wymaga podłączenia do respiratora. W tej piątej fali pandemii zauważamy bowiem rosnącą liczbę pacjentów starszych, zwykle powyżej 60. roku życia, a nawet osób w wieku 80-90 lat. Ten wiek łączy się z tym, że pacjenci mają również choroby współistniejące, wielochorobowość, czyli co najmniej dwie choroby przewlekłe. Nie sprzyja to procesowi leczenia i rekonwalescencji – mówi dr Mariusz Mioduski, członek zarządu Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach. Jak dodaje, wśród chorych zdarzają się jednak także młodsi pacjenci, a nawet dzieci: – Niestety, obserwujemy również tendencję wzrostową populacji naszych młodych pacjentów. Część oddziału dziecięcego w naszym szpitalu również zajęta jest przez pacjentów dodatnich. Nawet u małych, kilkumiesięcznych dzieci istnieje konieczność hospitalizacji. Często razem z nimi leżą lub znajdują się w szpitalu ich rodzice, którzy również są pacjentami dodatnimi i objawowymi.

Ilu jest chorych na COVID-19 w siedleckich szpitalach? Jakie oddziały szpitala wojewódzkiego zamknięto?

Dziś rano (w poniedziałek, 7 lutego) w Szpitalu Tymczasowym przebywało 66 chorych na COVID (przed weekendem było ich 62), a w wojewódzkim – 22.

Po południu, z powodu wykrycia zakażeń wirusem SARS CoV-2, zamknięte zostały dwa oddziały szpitala wojewódzkiego: – W związku z sytuacją epidemiologiczną wstrzymane zostały od dnia dzisiejszego do odwołania przyjęcia pacjentów na oddział neonatologiczny i na część położniczą oddziału ginekologiczno-położniczego. Wszystkie pacjentki, które w najbliższym czasie spodziewają się porodu, prosimy o zgłaszanie się do najbliższych szpitali – informuje Barbara Jakubczyk, rzecznik prasowy Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

W siedleckim Szpitalu Miejskim hospitalizowanych było dziś rano 103 pacjentów covidowych (w piątek było ich 96). Tam oddziały ginekologiczno-położniczy i neonatologiczny funkcjonują bez zmian.

Powolny, ale stały wzrost liczby pacjentów. Sytuacja covidowa w Szpitalu Miejskim

Jak informuje Mirosław Leśkowicz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, pacjentów covidowych przybywa w szpitalu bardzo powoli, w tempie ok. 1-3 dziennie, ale w dłuższej perspektywie czasowej widać stopniowy wzrost liczby chorych. Większość z nich nie przechodzi jednak choroby bardzo ciężko: – Można powiedzieć, że w tej fali pandemii stan zdrowia tych osób jest zdecydowanie lepszy, bo COVID-19 nie jest chorobą dominującą u pacjentów, którzy się do nas zgłaszają. Są to przeważnie osoby, które mają wiele problemów kardiologicznych czy też internistycznych, niemniej jednak są one zainfekowane koronawirusem. Dowodem na to, że troszeczkę lepiej ta sytuacja u nas wygląda, jest obłożenie oddziału anestezjologii i intensywnej terapii. Mając na uwadze sytuację z zeszłego roku, zawsze mieliśmy pełen komplet pacjentów, czyli sześć osób. Obecnie mamy w oddziale czterech pacjentów. Mało osób wymaga też podawania tlenu, bo jak wspomniałem wcześniej, zwykle to choroby towarzyszące powodują, że wymagają hospitalizacji. Szczególnie ciężko funkcjonuje natomiast obecnie nasz oddział psychiatryczny, w którym zajęte są wszystkie łóżka.

Szczepieni czy nieszczepieni – kto częściej choruje na COVID-19?

Większość pacjentów covidowych w siedleckich szpitalach to osoby, które nie zostały wcześniej zaszczepione przeciwko zakażeniu koronawirusem. Ze sporządzonych niedawno statystyk Szpitala Miejskiego wynika, że w ostatnich miesiącach roku 2021 w placówce hospitalizowanych było w listopadzie 110 osób szczepionych (14 zmarło) i 269 osób nieszczepionych (38 zmarło). W grudniu w lecznicy przebywało 80 pacjentów szczepionych (sześciu zmarło) i 185 pacjentów nieszczepionych (zmarło 29 z nich). Z szacunków szpitala wojewódzkiego wynika, że 75 procent hospitalizowanych ostatnio pacjentów covidowych w Szpitalu Tymczasowym i w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach, niezależnie od ich wieku, to osoby, które nie były szczepione przeciwko zakażeniu koronawirusem. Pracownicy tych lecznic zaobserwowali też, że u większości chorych, którzy zostali wcześniej zaszczepieni, przebieg choroby jest łagodniejszy, zwykle występują u nich tylko objawy grypowe, czasami także żołądkowo-jelitowe.

Sonda
Czy śledzisz statystyki zakażeń Covid-19?
Źródło: Wzrost liczby pacjentów, zamknięte oddziały – sytuacja covidowa w siedleckich szpitalach