gda

i

Autor: mat. pras.

Gdańsk: W hali sportowej na Przymorzu powstał nowy punkt schronienia dla uchodźców z Ukrainy

2022-03-09 15:48

W Gdańsku uruchomiono kolejny punkt, w którym uchodźcy z Ukrainy będą mogli znaleźć schronienie. W Miejskiej Hali Sportowej Gdańskiego Ośrodka Sportu przy ul. Kołobrzeska 61 każdego dnia ponad 80 osób znajdzie miejsce do spania, możliwość skorzystania z prysznica, czyste ubrania i ciepły posiłek.

Jest to drugi taki punkt na mapie Gdańska. Pierwszy z nich uruchomiony został w hali sportowej przy ul. Traugutta 29, z którego skorzystało już 169 osób. W halach przyjmowane są grupy uchodźców przyjeżdżające do Gdańska transportem zorganizowanym.

- Tylko wczoraj przez nasz punkt recepcyjny przy Dolnej Bramie 8 przeszło 747 osób. W sumie ponad 3000 osób otrzymało najbardziej niezbędne wsparcie: pomoc przy znalezieniu schronienia, pomoc rzeczową, psychologiczną, ale także przy znalezieniu pracy - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Dwie miejskie hale służą pobytom krótkoterminowym, nagłym, gdy ktoś przyjeżdża np. w nocy. Pierwszy punkt działa przy ul. Traugutta 29, drugi przy ul. Kołobrzeskiej 62, gdzie schronienie znalazły już pierwsze grupy osób. Tutaj można się przespać, umyć i uzyskać niezbędne wsparcie przed dalszą drogą.Ciągle można przekazywać dary, które zostaną dostarczone na teren Ukrainy. Punktem zbiórki jest Polsat Plus Arena Gdańsk, a najpotrzebniejsze produkty można znaleźć na stronie Gdańsk Pomaga Ukrainie. Do tej pory z Gdańska wyjechały już 2 tiry transportu humanitarnego z artykułami, które mają wesprzeć miasta i mieszkańców, którzy pozostali w Ukrainie. 30 palet wsparcia trafiło do Lwowa, natomiast 32 palety do miejscowości Równe.

Nowe funkcjonalności na stronie

Na stronie Gdańsk Pomaga Ukrainie znalazły się nowe funkcjonalności. Już teraz można znaleźć tam najnowsze informacje, najważniejsze adresy, aktywności dla dzieci z Ukrainy w mieście, miejsca zbiórek i potrzebne dary, dostępne są formularze dla osób potrzebujących pomocy i dla tych chcących jej udzielać oraz możliwość zgłaszania chęci przyjęcia osób z Ukrainy do swoich domów. Dostępne możliwości są stale dodawane.

- Wspólnie z serwisem Patronite uruchomiliśmy kolejną możliwość. Poprzez serwis będzie można zadeklarować stałe, cykliczne wpłaty przeznaczone m.in. na posiłek, dofinansowanie konsultacji psychologicznych, książki dla dzieci, bony żywnościowe czy stypendium edukacyjne. Dziękujemy za to, co państwo dotychczas wpłacili: jest to kwota 1 300 000 złotych. To wsparcie od firm, przez stronę Facebookową i stronę internetową - mówi Dobrawa Morzyńska z Fundacji Gdańskiej. - Ciągle zgłaszane są propozycje noclegów dla naszych braci i sióstr z Ukrainy. Mamy już 2000 takich ofert, z czego zweryfikowaliśmy ponad 800 miejsc, w których było 267 wolnych kwater. W pierwszej kolejności staramy się lokować osoby z Ukrainy w hotelach, natomiast na pewno będziemy się odzywać do osób, które zgłosiły swoje miejsca. Pracujemy nad tym, by móc pogodzić możliwości z potrzebami.Aktualny pozostaje także apel do wszystkich osób, które chciałyby w ramach wolontariatu wesprzeć działania pomocowe, do zgłaszania się poprzez stronę Gdańsk Pomaga Ukrainie. Poszukiwane są osoby, które wsparłyby proces sortowania artykułów w miejscach zbiórek, czy takie, które znają język ukraiński lub rosyjski i byłyby w stanie pomóc w tłumaczeniu.

Źródło: Gdańsk: W hali sportowej na Przymorzu powstał nowy punkt schronienia dla uchodźców z Ukrainy