Donald Tusk

i

Autor: gdansk.pl

Spotkanie z Donaldem Tuskiem w Gdańsku: "Podnieśmy wszyscy głowy. Jeszcze Polska nie zginęła!"

2021-07-20 9:35

Donald Tusk spotkał się z mieszkańcami Gdańska w poniedziałek, (19 lipca) na Długim Targu. Kilka dni wcześniej objął stanowisko przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Dokonał nie tylko krytycznej diagnozy polityki Prawa i Sprawiedliwości, ale też przedstawił zgromadzonym najważniejsze - jego zdaniem - wyzwania stojące przed Polakami.

Wcześniejsze spotkania (19 lipca) Donalda Tuska po powrocie do polskiej polityki miały miejsce w Szczecinie, Goleniowie i Warszawie. Teraz przyszedł czas na Gdańsk, rodzinne miasto lidera Platformy Obywatelskiej. O godzinie 17.00 pod sceną ustawioną przy Fontannie Neptuna na Długim Targu zebrało się ok 2,5 tysiąca osób.

Swoje wystąpienie Donald Tusk zaczął od wspomnienia prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zabitego w zamachu w 2019 r.

"Dokładnie w tym miejscu mówiłem do was, razem z innymi przyjaciółmi Pawła w dniu jego śmierci, że nigdy nie zapomnimy tego, co chciał nam przekazać, tego, że Gdańsk był, jest i pozostanie miastem „Solidarności”, że jesteśmy wszyscy w życiu publicznym po to, żeby dzielić się dobrem, tak, jak każdy potrafi najlepiej. I pamiętając o tych jego ostatnich słowach, chcę dzisiaj zwrócić się do was wszystkich, tu w Gdańsku i w całej Polsce, abyśmy pamiętali o tym, jako o najważniejszym polskim przykazaniu. Jesteśmy Polakami po to, żeby dzielić się między sobą dobrem"

Lider Platformy Obywatelskiej zarzucił rządowi PiS nieudolność, a jego sposób sprawowania władzy nazwał „ruskim ładem”. Zacytował tu wypowiedź swojej sąsiadki, z którą rozmawiał kilka dni wcześniej w Sopocie. Donald Tusk zauważył, że porządek, który PiS wprowadza w Polsce jest bliźniaczo podobny do tego, co w Rosji wprowadza Władimir Putin, a w innych krajach jego sojusznicy.

Donald Tusk Gdańsk

i

Autor: gdansk.pl

Lider PO zapowiedział, że jeśli wygra wybory to należy szybko odbudować relacje dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi, a także z Unią Europejską. Konieczne jest też wsparcie dla Ukrainy oraz dla demokratycznej opozycji na Białorusi.

Przedstawił wyzwania, przed którymi stoją obecne i przyszłe pokolenia. To przede wszystkim - jak zauważył wskazując na powodzie w Polsce i Europie - walka z katastrofą klimatyczną. Niezwykle ważne wyzwanie związane jest też - jego zdaniem - z różnymi cyberzagrożeniami oraz z prawidłowym wykorzystaniem sztucznej inteligencji, tak by służyła człowiekowi. Potrzebne jest więc nowe myślenie i związane z tym inwestycje edukacyjne, zdobywanie nowych kompetencji.

Dużo uwagi w swoim wystąpieniu poświęcił odbudowaniu wspólnoty i jedności Polaków. Uważa, że nie można dzielić i konfliktować ludzi, a konfrontację powinni brać na siebie politycy. Rzucił też wyzwanie liderowi Prawa i Sprawiedliwości, by stanął do wspólnej debaty o Polsce.

"Panie Kaczyński, wyjdź z tej swojej jaskini, stań ze mną twarzą w twarz na udeptanej ziemi, wymienić się argumentami. Zostaw ludzi w świętym spokoju. Daj im normalnie ze sobą rozmawiać."

donald tusk gdansk

i

Autor: gdansk.pl
Donald Tusk z rodziną w knajpie w Chorwacji. Co zamawia?
Źródło: Spotkanie z Donaldem Tuskiem w Gdańsku: "Podnieśmy wszyscy głowy. Jeszcze Polska nie zginęła!"