Pies i kot przyjaciele

i

Autor: Pixabay

Trójmiejski Bank Krwi Zwierzęcej pilnie poszukuje nowych dawców. Twój pupil może pomóc

2023-03-08 20:00

Twój pupil może zostać bohaterem! Trójmiejski bank krwi zwierzęcej szuka nowych dawców. W bazie aktualnie znajduje się kilkadziesiąt psiaków i tylko kilkanaście kotów. Każde z nich może oddawać krew nie częściej niż co 3 miesiące, a potrzeby instytucji są znacznie większe.

Takich sytuacji, gdy ta krew jest potrzebna, są dziesiątki. Są zwierzęta po wypadkach, np. po pęknięciu śledziony jest bardzo duży krwotok, czasem są też jakieś przewlekłe choroby, np. odkleszczowe, nowotworowe. Naprawdę bardzo duży odsetek tych pacjentów, którzy potrzebują tej krwi. Bywa i tak, że jest ich kilka dziennie 

- mówi technik weterynarii Alicja Hewelt, koordynatorka banku.

Bank krwi dla zwierząt

Aby zostać dawcą, zwierzak musi spełniać kilka warunków takich jak odpowiedni wiek czy waga. Jeżeli chodzi o psy, to jest wiek pomiędzy drugim a ósmym lub dziewiątym rokiem życia, w zależności od wielkości psa. 

Waga od 25 kilogramów no i piesek musi być regularnie szczepiony na choroby zakaźne. Jeżeli chodzi o koty, to tutaj też jest wiek między 2 a 8 lat, powyżej pięciu kilogramów i kot musi być niewychodzący

- dodaje Agnieszka Hewelt.

Krew można oddać w klinice weterynaryjnej na Karwinach w Gdyni. A za jej oddanie zwierzaki otrzymują za darmo między innymi wartościową karmę, pakiet badań czy zawieszkę honorowego dawcy.

Strażacy z Wrocławia i pies Orion ratowali ludzi w Turcji.
Źródło: Pies też może oddać krew! Twój pupil może to zrobić w baku krwi zwierzęcej w Gdyni