Akcja Żonkile

i

Autor: fot. M. Jaźwiecki/Muzeum Historii Żydów Polskich / um.warszawa.pl Akcja Żonkile

Akcja Żonkile 2022 - muzeum POLIN zaprasza do udziału szkoły, instytucje kultury i wolontariuszy

2022-01-26 12:29

Obchody rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie dopiero w kwietniu, ale Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już teraz zaprasza szkoły, biblioteki, instytucje kultury oraz wolontariuszy i wolontariuszki do udziału w akcji Żonkile 2022. Sprawdźcie najważniejsze informacje na ten temat.

Akcja Żonkile 2022 będzie towarzyszyła 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zbrojny zryw ludności zgromadzonej na terenie getta rozpoczął się 19 kwietnia 1943, trwał do 16 maja i kosztował życie ponad 56 tysięcy ludzi. Żonkile, kwiaty, które każdego roku pojawiały się pod pomnikiem powstania, stały się symbolem tej tragicznej karty w historii Warszawy. Każdego roku żółte papierowe kwiatki przypominają o desperackiej walce żydowskiej ludności stolicy, ale akcja Żonkile to nie tylko upamiętnienie powstańców w przestrzeni miejskiej. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza szkoły, biblioteki, instytucje kultury, wolontariuszy i wolontariuszki do udziału w przedsięwzięciach edukacyjnych organizowanych w ramach akcji.

Seler zwyczajny – dlaczego warto jeść selery?

Akcja Żonkile 2022 - materiały edukacyjne dla szkół

Pandemia zmieniła formę akcji. W 2021 zrezygnowano z ulicznego wolontariatu uczennic i uczniów z Warszawy. Podobnie będzie najprawdopodobniej i w tym roku. Muzeum zachęca jednak do aktywnego udziału poprzez organizowanie zajęć szkonych z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych z okazji rocznicy powstania. Instytucje, które zgłoszą się do akcji (termin do 15.04), otrzymają dostęp do materiałów i będą mogły przeprowadzić zajęcia – zarówno w formie zdalnej, jak i podczas lekcji stacjonarnych.

Materiały szykowane na akcję Żonkile 2022 zostaną poszerzone o premiery literackie nawiązujące do hasła tegorocznych obchodów rocznicy – MIŁOŚĆ. Ponadto planowane są szkolenia online dotyczące wykorzystania materiałów edukacyjnych dla placówek biorących udział w akcji. Więcej informacji znajdziecie na stronie muzeum.

Akcja Żonkile 2022 - zgłoszenia wolontariatu

Muzeum organizuje także nabór wolontariuszy i wolontariuszek do współpracy przy organizacji akcji Żonkile 2022. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 lutego 2022. Chęć udziału można zgłosić tutaj.

Źródło: um.warszawa.pl / polin.pl

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Akcja Żonkile 2022 - muzeum POLIN zaprasza do udziału szkoły, instytucje kultury i wolontariuszy