Pomiary w kilkuset miejscach, także całodobowe
Mapa jest wykonywana co 5 lat. Wiadomo - miasto wciąż się zmienia, zmieniają się też miejsca narażone na nadmierny hałas. Na potrzeby wykonania najnowszej edycji mapy przeprowadzane zostaną m.in. pomiary natężenia ruchu drogowego w minimum 600 punktach pomiarowych. 60 punktów w czasie badań będzie uwzględniać porę dnia i nocy, w jakich je przeprowadzano. Z kolei 10 punktów badać będzie hałas przez całą dobę. Specjalne miejsce w tym badaniu poświęcono Południowej Obwodnicy Warszawy, na hałas z której skarżyli się już sami mieszkańcy. - Dla hałasu drogowego związanego z eksploatacją Południowej Obwodnicy Warszawy zostaną wykonane pomiary w minimum 4 punktach. To będą pomiary wykonane metodą 24-godzinną - mówi Marzena Wojewódzka z urzędu miasta. Pomiary hałasu tramwajowego zostaną przeprowadzone w 30 punktach, a pomiary hałasu kolejowego w 20 punktach.
Polecany artykuł:
Co hałasuje w Warszawie? Ile pytań, tyle odpowiedzi!
Miasto donosi, że najczęstszy jest hałas drogowy. Jednak kiedy spytać mieszkańców Warszawy, to okazuje się, że ile osób, tyle odpowiedzi. Dla jednych są to samochody, dla innych tramwaje, a dla jeszcze innych kolej. Pojawiają się też odpowiedzi, że uciążliwym hałasem są...sąsiedzi, którzy przeprowadzają remont!
To samo dzieje się, gdy spytamy o sposoby, jakimi miasto może ten hałas wygłuszać.- Myślę, że dobrym rozwiązaniem są ekrany akustyczne - mówi jedna z mieszkanek. - Tylko nie ekrany akustyczne! Byłam w okolicach Korkowej, Marsa. Patrząc na to można dostać depresji - odpowiada mieszkanka Pragi Południe. - Znacznie lepsze byłyby wysokie krzewy bądź drzewa!
Mapa akustyczna obrazuje narażenie na różne rodzaje hałasu na całym obszarze miasta. Jest jego czytelną i dostępną on-line wizualizacją. Służy głównie do kompleksowego informowania lokalnej społeczności o zagrożeniach hałasem. Ponadto, jest ona podstawą do opracowania danych dla państwowego monitoringu środowiska. Na jej podstawie tworzone są i aktualizowane programy ochrony środowiska przed hałasem, czyli dokumenty kształtujące politykę miasta na kolejne 5 lat.
Na oferty wykonawców nowej mapy akustycznej miasto czeka do 16 sierpnia do godz. 12.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Źródło: Co 10 mieszkaniec stolicy jest narażony na szkodliwy hałas. Miasto tworzy akustyczną mapę