COVID atakuje coraz młodsze osoby

i

Autor: pixabay COVID atakuje coraz młodsze osoby

COVID atakuje dzieci. W połowie warszawskich szkół zawieszone zajęcia

2021-11-30 14:46

Prawie połowa placówek oświatowych w Warszawie ma zawieszone zajęcia. Co tydzień na kwarantannę w stolicy idą kolejne klasy. Coraz gorzej sytuacja wygląda w żłobkach i przedszkolach. Nie można bagatelizować żadnych objawów zakażenia u dzieci – mówi dyrektor Szpitala Dziecięcego im. Jana Bogdanowicza w Warszawie.

Sara James jak Rihanna w ESKA Live! Ciarki gwarantowane

Koronawirus w warszawskich szkołach

Zakażeń w szkołach przybywa. Codziennie na kwarantannę idą kolejne klasy. - Sytuacja jest trudna, bo prawie w połowie placówek oświatowych nie odbywają się zajęcia stacjonarne - mówi Marzena Wojewódzka ze stołecznego ratusza. W 357. warszawskich placówkach oświatowych są częściowo zawieszone zajęcia. W tym w ponad 100 przedszkolach, 150 szkołach podstawowych i 100 szkołach ponadpodstawowych. Choć do tej pory w Warszawie przeciwko COVID-19 zaszczepiło się już ponad 70 proc. nastolatków w wieku 12+, koroawirus zmusza władze szkół do podejmowania trudnych decyzji.

- Nie można bagatelizować żadnych objawów choroby u dzieci – mówi Małgorzata Stachurska-Turos, dyrektor Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie. – Covid u dziecka rozpoczyna się zazwyczaj typowo, jak ogólna infekcja. Występuje katar, kaszel, czasem biegunka, podwyższona temperatura. Musimy jednak pamiętać, że nie zawsze są to ogólne objawy infekcji. Dlatego u dzieci z takimi objawami powinniśmy przeprowadzać testy. Nie bójmy się badań diagnostycznych u dzieci. Warto również obserwować dziecko po przechorowaniu koronawirusa. Coraz częściej u pacjentów pojawia się wieloukładowy zespół zapalny PIMS – dodaje Stachurska-Turos. – Po 2-4 tygodniach może występować ogólne osłabienie, biegunka, wymioty czy wysypka. Te objawy powinny wzbudzić naszą rodzicielską czujność.

Czytaj także: Brak wolnych karetek w Warszawie. Trzeba czekać nawet kilka godzin!

Źródło: COVID atakuje dzieci. W połowie warszawskich szkół zawieszone zajęcia