Historia oraz amatorszczyzna
Czy będzie to fotografia uwieczniająca starówkę, czy Ursynów lub inne obrzeżne dzielnice miasta - to nie ma znaczenia. Ważne, żeby na zdjęciu było widać krajobraz Warszawy. Choć jest jedno ujęcie zdecydowanie poszukiwane przez muzealników. - Na początku lat 90. na rynku Starego Miasta stała kartonowa figura Lecha Wałęsy, z którą każdy mógł się sfotografować. Fotografie były wykonywane aparatem rodzaju polaroid - mówi Karolina Puchała-Rojek z Centrum Fotografii Muzeum Warszawy.
Oprócz widoków Warszawy kolejnym motywem przewodnim wystawy ma być boom na fotografię amatorską. Dlatego fotografie mogą być też wykorzystane przez dzieci lub młodzież. - W latach 90. bardzo ważne było amatorskie spojrzenie, gdyż wtedy w Polsce można było oddawać filmy do laboratoriów, nie trzeba było robić ciemni w łazienkach. Wtedy był taki wielki boom na fotografię amatorską. Stąd to pragnienie, by pokazać te fotografie na wystawie, ale też uzupełnić o nie naszą kolekcję - dodaje Karolina Puchała-Rojek.
Na chwilę, bądź na stałe
Fotografie będą zbierane do 10 marca. Mogą to być pojedyncze zdjęcia, pocztówki bądź całe albumy. Jeśli jesteśmy posiadaczami takich zdjęć, to możemy się zgłosić do muzeum na jeden z trzech sposobów:
- mailowo pod adresem: [email protected]
- telefonicznie pod numerem 22 277 43 25 (od wtorku do piątku w godzinach 10-15)
- przychodząc na dyżur do Muzeum Warszawy. Dni i godziny dyżurów znaleźć można TUTAJ
Co stanie się z zebranymi fotografiami? Przede wszystkim trafią na muzealną ekspozycję, którą zaplanowano na październik. Później, jeśli tylko taka będzie wola ich właścicieli - na stałe zostaną włączone do muzealnych archiwów.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Źródło: Mają 30-tkę i już mogą trafić do muzeum! Zdjęcia z lat 90. poszukiwane!