Wsparcie psychologiczne w szkołach
Po długiej przerwie pandemicznej i po powrocie do nauki stacjonarnej wielu uczniów potrzebuje wsparcia psychologa. Tak uważają władze Warszawy. Dlatego przygotowały specjalną ofertę dla uczniów w kryzysie. Zachęcają do korzystania ze wsparcia psychologicznego, jeśli brakuje go w rodzinie.
- Jak alarmują specjaliści, kryzysy psychiczne dzieci i młodzieży to palący problem ostatnich lat, który znacząco nasiliła pandemia. Dlatego stale rozbudowujemy ofertę specjalistycznej pomocy dla młodych warszawiaków. System wsparcia, który zapewniamy, obejmuje pomoc w szkołach, sieć poradni psychologiczno-pedagogicznych, dostęp do specjalistów w miejskich podmiotach leczniczych. Organizowaliśmy również szkolenia dla rodziców na temat walki z depresją u dzieci i nastolatków – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W Warszawie działają również specjalistyczne poradnie, które są ściśle ukierunkowane na konkretne problemy uczniów:
- TOP diagnozuje dzieci z zaburzonymi analizatorami wzroku i słuchu.
- Uniwersytet dla Rodziców (dla rodziców wychowujących dzieci z trudnościami w zachowaniu);
- OPTA (dla dzieci i rodzin zagrożonych alkoholizmem);
- MOP (zaburzenia okresu dojrzewania, m.in. anoreksja i bulimia).
- Nie wolno lekceważyć zaburzeń nastroju dzieci, bo lista problemów nastolatków bywa bardzo długa. Czasem największym wsparciem może być zwykła rozmowa - mówi psycholog Agnieszka Patyk. Warszawa ma też specjalny telefon zaufania dla młodzieży pod numerem 667 147 738.
Czytaj też: MARIHUANA DLA KUR? Policja usłyszała zaskakujące wyjaśnienia
Źródło: Psycholog w każdej szkole. "Nie wolno lekcyważyć apatii i zaburzeń nastroju"