"Parówka" i "Akwarium" na torach
Na ulice Warszawy z początkiem maja wyjadą zabytkowe linie tramwajowe i autobusowe. Tramwaje jeździć będą pod numerem "36".
- Tramwaj będzie wyruszał z placu Narutowicza, jechał do Marszałkowskiej Nowowiejską i Filtrową, potem przez Andersa i Mickiewicza do pętli przy Marymoncie - mówi Tomasz Kunert z Zarządu Transportu Miejskiego.
Tramwaj linii "36" kursuje w godzinach 12.00–20.00. Od niedzieli, 1 maja do 26 czerwca, oraz od 1 do 25 września tramwaje wyjeżdżają na trasę w soboty, niedziele i święta, a w wakacje codziennie - od 27 czerwca do 31 sierpnia. Na tej linii kursować będą dwa zabytkowe tabory.
- Będzie tam jeździła "Parówka", czyli tramwaj 13N, bardzo charakterystyczna: o obłych kształtach, nazywany niekiedy najbardziej warszawskim tramwajem ze wszystkich, bo to są tramwaje zaprojektowane i wyprodukowane specjalnie na tory warszawskie w latach 60. - opisuje Tomasz Kunert. - Kolejne to tramwaje 105N: kanciaste, przeszklone, przez niektórych nazywane "Akwariami".
W wakacyjne (od 25 czerwca do 28 sierpnia) soboty, niedziele i święta w godzinach 12.00-18.00 na tory wyjadą tramwaje linii T obsługiwane najstarszymi tramwajami z kolekcji zabytków Tramwajów Warszawskich.
Z kolei na wielbicieli autobusów czekać będzie linia 100, kursująca przez Stare Miasto, Wolę i prawą stronę Wisły. Na tej linii jeździć będą Jelcze oraz Ikarusy. Przez cały sezon Warszawskich Linii Turystycznych "setka" kursuje w soboty, niedziele i święta oraz 2 maja i 17 czerwca od godz. 12.00 do 18.00.
W autobusach i tramwajach Warszawskich Linii Turystycznych obowiązują wszystkie bilety z taryfy Zarządu Transportu Miejskiego. W przypadku pojazdów bez kasowników, bilety będą kasowane przez konduktorów – członków Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Na biletach jednorazowych przesiadkowych oraz czasowych konduktorzy umieszczać będą pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu. Przejazd na podstawie biletu okresowego (krótko- lub długookresowego) będzie możliwy po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe lub w bramce metra.
Gratka dla wilków morskich
Nad Wisłą będziemy mieć do wyboru aż trzy promy: Słonka, Pliszka i Wilga. Pierwsze z nich pomieszczą 21 pasażerów, a Wilga 40 pasażerów. Na każdy z promów można zabrać rowery. - Prom Słonka połączy Cypel Czerniakowski z Plażą na Saskiej Kępie, Pliszka będzie pływać wzdłuż Mostu Poniatowskiego i połączy lewe nabrzeże z plażą na wysokości Stadionu Narodowego - opisuje Tomasz Kunert. - Z kolei prom Wilga to prom pomiędzy Podzamczem na wysokości fontann a plażą na wysokości ZOO.
Do wakacji promy kursować będą w weekendy i święta, a w wakacje - przez wszystkie dni w tygodniu. Rejs promami jest bezpłatny.
A jeśli ktoś woli wybrać się w całodniowy rejs - idealną opcją będzie rejs statkiem "Zefir" do Serocka. - Statek wypływa o 9 rano z przystani przy Porcie Żerańskim, płynie Kanałem Żerańskim i przez Zalew Zegrzyński dopływa do Serocka. Tam jest kilkugodzinna przerwa, kiedy można zadecydować czy chce się zostać na plaży czy ruszyć do miasta - opisuje Tomasz Kunert z ZTM i dodaje, że na te podróż warto zabrać ze sobą jakiś prowiant. Powrót do Warszawy jest dopiero o godzinie 18.
Bilety na rejs można kupić:
- na stronie internetowej www.bilety24.pl od środy 26 kwietnia
- w Punkcie Obsługi Pasażerów Dworzec Wileński – w piątki w godz. 15.00-18.00 i w soboty w godz. 8.00-11.00 (płatność tylko gotówką).
Wąskimi torami do Tarczyna
Wielbicieli kolei ucieszy Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa. Zabytkowa kolejka wąskotorowa wyrusza w każdą sobotę (w okresie 1 maja – 24 września) o godzinie 14.00 ze stacji w Piasecznie. Przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos dociera do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tu pasażerowie mają czas dla siebie.
- Można pospacerować w lesie, poleniuchować, przygotować sobie na ognisku ciepły posiłek - proponuje rzecznik ZTM.
Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie to około cztery godziny. Do Piaseczna można dojechać, np. specjalną zabytkową linią autobusową 51. Numer linii jest nieprzypadkowy - nawiązuje do numeracji dawnej linii trolejbusowej, która łączyła Piaseczno z Warszawą.
Autobus rusza z centrum o godzinie 13.00. Linia 51 jest przeznaczona tylko dla osób wybierających się na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową. Z autobusu można skorzystać na podstawie biletu wydanego przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej na przejazd kolejką i dowożący do niej autobus. Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na autobus linii 51.
Bilety na przejażdżkę kolejką są dostępne na stronie internetowej www.kolejka-piaseczno.pl. Można je także kupić w dniu wycieczki (jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane online) w kasie na peronie w Piasecznie.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Źródło: Tramwajem, autobusem a może...wodą? Wracają Warszawskie Linie Turystyczne [SPRAWDŹ ROZKŁAD]