78 rocznica Powstania Warszawskiego

i

Autor: VOX FM Rozmowa z Zofią Gordon, ps. Iskra. Rodowitą warszawianką, która w wieku 16 lat musiała chwycić za broń i pomagać swoim przyjaciołom.

"12-letni chłopiec powiedział nam: przekażcie mamusi, że walczyłem jak żołnierz". Wspomnienia Powstanki Warszawskiej

2022-07-31 22:00

Miało trwać kilka dni, przeciągnęło się na ponad dwa miesiące. Powstanie Warszawskie było największą operacją militarną Armii Krajowej i największym zrywem wolnościowym w czasie drugiej wojny światowej. Dziś mija dokładnie 78 lat od tych wydarzeń. Posłuchajcie wyjątkowej rozmowy z Zofią Gordon.

Miało trwać kilka dni, przeciągnęło się na ponad dwa miesiące. Powstanie Warszawskie było największą operacją militarną Armii Krajowej i największym zrywem wolnościowym w czasie drugiej wojny światowej. Niestety, pociągnęło za sobą też mnóstwo ofiar. Zginęło nawet dwieście tysięcy cywilów, a Warszawa stała się gigantyczną górą gruzów. Dziś mija dokładnie 78 lat od tych wydarzeń. Pamięć o bohaterach czuć w każdym mieście w Polsce, a o godzinie 17:00, czyli w Godzinę W, stolica, jak co roku, zatrzymuje się na chwilę, by pochylić głowę nad tymi, którzy walczyli.

O tym, co działo się od sierpnia 1944 najlepiej opowiedzą jednak sami Powstańcy. Jedną z nich była Zofia Gordon, ps. Iskra. Rodowita warszawianka, która w wieku 16 lat musiała chwycić za broń i pomagać swoim przyjaciołom. W czasie Powstania była sanitariuszką. Zmarła 30 listopada 2021, ale przed śmiercią zaprosiła nas na rozmowę. Posłuchajcie:

Listen to "12-letni chłopiec powiedział nam: przekażcie mamusi, że walczyłem jak żołnierz - wspomnienia Powstanki Warszawskiej" on Spreaker.