Aktualna temperatura wody morza i jezior w Polsce

i

Autor: Canva Czy można się już kąpać? Czy woda w Bałtyku i jeziorze jest ciepła? Wszystko można sprawdzić w serwisie IMGW.

Aktualna temperatura wody morza i jezior w Polsce! Sprawdź ile stopni ma woda w popularnych zbiornikach

2023-07-26 9:01

Coraz wyższe temperatury w ciągu dnia i coraz cieplejsze noce. To warunki sprzyjające nagrzewaniu się zbiorników wodnych. Plaże znów są pełne amatorów ochładzających kąpieli. Gdzie sprawdzić aktualną temperaturę wody w kąpieliskach i zbiornikach?

W których kąpieliskach jest ciepła woda?

Wakacje w pełni! Upalne dni i słoneczna pogoda zachęcają do wypoczynku nad wodą. Polacy na urlopach tłumnie rozgościli się na plażach. Zarówno nadmorskich, jak i tych nad mniejszymi zbiornikami wodnymi. Według ekspertów niewskazana jest kąpiel, gdy woda ma temperaturę poniżej 14 stopni Celsjusza. Najbezpieczniej kąpać się w zbiornikach, w których temperatura mieści się w przedziale od 18 do 22-25 stopni.

Jednak raczej mało kto wybierze się na plażę z własnym termometrem by na miejscu sprawdzić to osobiście. Dlatego naprzeciw oczekiwaniom plażowiczów wychodzi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W specjalnym serwisie udostępnia on dzienne wartości temperaturowe dla popularnych kąpielisk z całego kraju. W szybki sposób można więc sprawdzić ile stopni ma woda w Ustce, Międzyzdrojach czy Władysławowie, ale także jezior Wigry, Hańcza czy Gopło.

Serwis IMGW z bieżącą temperaturą wód znajdziecie TUTAJ [KLIK]

VOX: sonda damsko męska

Gdzie pływanie jest bezpieczne? Kiedy nie należy się kąpać?

Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać dlaczego na wypoczynek połączony z kąpielą należy wybierać miejsca strzeżone, które są przeznaczone specjalnie do tego celu. Planując kąpiel czy pływanie powinniśmy znajdować się w takiej odległości od brzegu, na jaką mogą pozwolić nam nasze umiejętności i możliwości pływackie. Warto też wcześniej sprawdzić gdzie znajdują się stanowiska ratowników WOPR tak, by w razie czego być w zasięgu ich wzroku. Należy też bezwzględnie przestrzegać zakazów kąpieli, bo te stawiane są zazwyczaj z konkretnych powodów. Nigdy nie wolno wchodzić do wody po spożyciu alkoholu! Nawet jeśli było to "jedno piwo" ponieważ już to może pogorszyć koordynację ruchową, rozszerzyć naczynia krwionośne co sprzyja wychłodzeniu, a także alkohol powoduje, że mamy skłonność do zachowań brawurowych.

Sonda
Gdzie najlepiej spędzić wakacje w Polsce?