maska

i

Autor: Alexandra_Koch/Pixabay/cc0 Czwarta fala koronawirusa: co z obostrzeniami dla zaszczepionych? Rzecznik rządu zabrał głos

Czwarta fala koronawirusa: co z obostrzeniami dla zaszczepionych? Rzecznik rządu zabrał głos

2021-07-27 8:26

Co z obostrzeniami dla zaszczepionych w przypadku czwartej fali koronawirusa w Polsce? Głos w tej sprawie zabrał Piotr Muller w programie "Graffiti". Rzecznik rządu przedstawił wstępny plan. Jak mogą wyglądać obostrzenia? Czy będą obowiązywać limity? Sprawdźcie w naszym materiale.

Czwarta fala koronawirusa. Jak mogą wyglądać obostrzenia w Polsce?

Pojawianie się czwartej fali koronawirusa w Polsce jest już praktycznie przesądzone. Nie wiadomo jednak, jak może ona wyglądać i na jaką skalę. Przedstawiciele rządu podkreślają, że jej zasięg będzie zależeć od liczby zaszczepionych na COVID-19 osób. Niestety akcja szczepień w Polsce mocno zwalnia. To martwi, bo dominujący obecnie w Europie wariant Delta jest ponoć jeszcze bardziej zakaźny niż jej poprzednik. Widać to m.in. po innych krajach Starego Kontynentu, jak choćby we Francji. Tamtejsze władze zdecydowały więc o przywrócenie niektórych obostrzeń. Przykładowo przy wejściu do kina czy obiektów sportowych konieczne jest pokazanie paszportu szczepionkowego. Od 1 sierpnia obowiązywać on będzie też w lokalach gastronomicznych. Czy w Polsce możemy spodziewać się podobnych rozwiązań?

Burza w Łodzi. Poranne oberwanie chmury nad miastem. Rozlewiska na ulicach

Piotr Muller w programie "Graffiti" przyznał, że temat "modelu francuskiego" - czyli ograniczeń dostępu do miejsc publicznych jedynie dla osób zaszczepionych - nie był poruszany na ostatniej Radzie Medycznej.

Zainstalowanie modelu francuskiego, to decyzja, która byłaby daleko idąca, natomiast na ten moment w pełni nie mogę wykluczyć takiego wariantu. Przez ostatnie miesiące, blisko półtora roku, że koronawirus rozwijał się w różny sposób. W pewnym momencie nawet gdy chcieliśmy, żeby ograniczenia były mniejsze, to później okazywało się, że kolejna fala koronawirusa musiała weryfikować nasze nastawienie - dodał rzecznik rządu.

Obostrzenia w Polsce. Co z osobami zaszczepionymi?

Co z obostrzeniami dla osób zaszczepionych? Czy podczas czwartej fali koronawirusa osoby, które przyjęły szczepionkę, też zostaną nimi objęte?

W tej chwili mamy wprowadzony model hybrydowy. Jeżeli obniżamy lub zwiększamy limity, to nie obejmują one osób zaszczepionych. Ten model na pewno zachowamy. Jeżeli limity zmniejszałyby się w niektórych miejscach, to te osoby zaszczepione tymi limitami, co do zasady nie będą objęte - zaznaczył Muller.

Rzecznik rządu dodał również, że osoby zaszczepione będą zwolnione z niektórych ograniczeń.

Quiz. Najważniejsze wydarzenia w Polsce po 2000 roku. Pamiętasz je?

Pytanie 1 z 15
Papież Jan Paweł II zmarł w 2005 roku. Pamiętasz w jaki dzień?
Źródło: Czwarta fala koronawirusa: co z obostrzeniami dla zaszczepionych? Rzecznik rządu zabrał głos