Czy w Wielki Piątek są otwarte sklepy? Od której, do której godziny?

i

Autor: canva Czy w Wielki Piątek są otwarte sklepy? Od której, do której godziny?

ŚWIĘTO

Czy w Wielki Piątek są otwarte sklepy? Od której, do której godziny?

2024-03-29 7:58

Sklepy otwarte w Wielki Piątek uratują wiele osób, które szykują pyszne dania na niedzielny poranek, a także będą chciały odpowiednio wzbogacić wielkanocny koszyk. To zdecydowanie najlepszy czas na zakup żywności i innych artykułów potrzebnych do przygotowania świątecznych potraw. Najlepiej będą mieć osoby, które w Wielki Piątek mają wolne od pracy. Wtedy unikną stania w długich kolejkach. Od której, do której godziny sklepy będą otwarte 29 marca? Czy w ogóle są otwarte? Poznajcie szczegóły i harmonogram już teraz.

Spis treści

  1. Wielki Piątek - otwarte sklepy
  2. Wielki Piątek - do której godziny otwarte sklepy?

Czy w Wielki Piątek są otwarte sklepy? Takie pytanie zadają szczególnie te osoby, które wiedzą, że jest to bardzo ważny moment w roku. To dzień żałoby i zadumy nad męką oraz śmiercią Jezusa Chrystusa na krzyżu. W Kościele katolickim obowiązuje ścisły post a co więcej to jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się mszy świętej. Wielki Piątek to ważny dzień dla chrześcijan, dlatego też w niektórych krajach, takich jak Słowacja, Holandia, Niemcy, Anglia, Łotwa, czy Austria ustanowiony jest dzień wolny od pracy. W Polsce natomiast nie jest to umocowane prawnie. Jedynie pracodawca, z własnej woli może zarządzić wolne, ale taki dzień będzie trzeba odpracować.

Wielki Piątek - otwarte sklepy

Niektóre środowiska proponowały, by Wielki Piątek był wolny od pracy. Zresztą tak jak Wigilia Bożego Narodzenia, jednak nikt do tej pory nie pochylił się nad odpowiednią ustawą w tym temacie. Biorąc pod uwagę aktualny stan prawny wszystkie supermarkety, hipermarkety, czy też sklepy budowlane są otwarte. Nie ma tego dnia zakazu handlu. Ten obowiązywać będzie w niedzielę 31 marca oraz w poniedziałek wielkanocny 1 kwietnia. Wtedy zakupów w dużych sklepach na pewno nie zrobicie! Ograniczenie obowiązuje również w Wielką Sobotę. 30 marca sklepy zostaną zamknięte przed 14:00. 

Czy Wielki Piątek jest wolny od pracy 2024? Czy 29 marca idziemy do pracy?

Czym różnią się hiszpańskie tradycje wielkanocne od polskich?

Wielki Piątek - do której godziny otwarte sklepy?

Sklepy otwarte w Wielki Piątek są zgodnie z obowiązującym harmonogramem. Warto sprawdzić godziny otwarcia konkretnego sklepu przed planowaniem zakupów. Można to zrobić na stronie internetowej sklepu lub dzwoniąc do niego. Oto kilka przykładowych godzin otwarcia sklepów w Wielki Piątek:

  • Biedronka: 6:00 - 23:00
  • Lidl: 6:00 - 23:00
  • Żabka: 24/7
  • Aldi: 8:00 - 21:00
  • Netto: 7:00 - 22:00
  • Auchan: 7:00 - 22:00
  • Carrefour: 8:00 - 22:00
  • Kaufland: 7:00 - 22:00