Savicki

i

Autor: Materiały prasowe

Biżuteria

Etykieta noszenia obrączek ślubnych

2024-02-20 15:00 Materiał sponsorowany

Najpiękniejszy moment ceremonii ślubnej to nałożenie obrączek. Zwyczaj ten jest praktykowany na całym świecie. Od zarania dziejów obrączki ślubne stanowią symbol małżeństwa i uczuć wobec drugiej osoby. Nie bez znaczenia jest sposób, w jaki się je nosi.

Pierwsze obrączki ślubne i geneza zwyczaju

Tradycja wymiany obrączek pomiędzy świeżo poślubionymi osobami sięga czasów starożytnego Egiptu. Początkowo małżonkowie nakładali na palce ozdoby wykonane z roślinnych włókien. Dość szybko zaczęto je zastępować paskami skóry, zwierzęcymi kośćmi, a w końcu – metalem. 

Początkowo obrączkę otrzymywała tylko kobieta. Mężczyzna wręczał ją wybrance serca jako prezent stanowiący symbol więzi, zaufania i uczucia, jakim ją darzył. Okrągły krążek na palcu stanowił również wiadomość dla otoczenia informującą, że kobieta jest już zajęta. 

Zwyczaj wymiany obrączek nabrał szczególnego znaczenia na początku XX wieku, a konkretnie podczas I wojny światowej. Wówczas wielu mężczyzn podczas pobytu na froncie nosiło obrączkę, by stale pamiętać, za co i dla kogo walczą. 

Na której dłoni powinno się nosić obrączkę?

W starożytności obrączki ślubne noszono tylko na palcu serdecznym lewej dłoni. Wierzono bowiem, że to właśnie w tym miejscu znajduje się żyła miłości, czyli vena amoris.

Po upływie tysięcy lat obrączki nadal zakłada się na palec serdeczny. W wielu kulturach zwykło się nosić obrączkę na lewej dłoni i do niedawna tak było też w Polsce. Krwawa historia, a szczególnie powstanie narodowe miały związek z przełożeniem krążka na prawą rękę. Polacy, by pokazać swoją żałobę po utraconej ojczyźnie, przełożyli swoje obrączki na prawą rękę – zarówno wdowy, jak i osoby pozostające w małżeństwie. Ta tradycja przetrwała do dzisiaj, chociaż straciła swoje pierwotne historyczne znaczenie. 

Obrączki ślubne a pierścionek zaręczynowy – jak nosić? 

Wiele kobiet zastanawia się, na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie. Według tradycji panującej w naszym kraju do dnia ceremonii ślubnej pierścionek zaręczynowy zdobi serdeczny palec prawej dłoni. A co po ślubie? To tak naprawdę zależy od upodobań kobiety. Niektóre panny młode przenoszą pierścionek na serdeczny palec lewej dłoni, inne natomiast decydują się na noszenie pierścionka wraz z obrączką na jednym palcu. Nie brakuje również tych pań, które całkowicie rezygnują z noszenia pierścionka zaręczynowego lub przenoszą go na środkowy palec. Ciekawym rozwiązaniem jest kolekcja obrączek i pierścionków przeznaczonych do noszenia razem, którą ma w ofercie jubiler Savicki.pl.

Nowoczesna obrączka ślubna może być dopasowana kształtem do pierścionka zaręczynowego

Obrączki ślubne współcześnie

Obrączki od początku miały formę okręgu. Nie jest to przypadkiem. Okrągły kształt nie ma bowiem ani początku, ani końca – oznacza nieskończoność, dlatego utożsamia wieczną miłość łączącą małżonków.

Chociaż zmieniły się materiały i wzory obrączek ślubnych, piękny zwyczaj przekazywania sobie tej biżuterii przetrwał i jest wykorzystywany nawet przez partnerów w nieformalnych związkach. To tylko pokazuje, jak silna jest potrzeba manifestowania miłości i symbolicznego utrwalania momentu zaślubin. 

Obecnie pary bardzo chętnie decydują się na tradycyjne obrączki ślubne ze złota, ale nie brakuje narzeczonych, którzy dopasowują wzór i kruszec do swojego gustu i personalizują wyroby. Bez względu na to, czy obrączka jest wykonana ze złota, srebra, platyny lub kolorowej odmiany złota – zawsze jest symbolem wierności oraz wiecznej miłości dwojga ludzi.