Telefon

i

Autor: Materiały prasowe

Firmove

GPTs – świetne modele sztucznej inteligencji tworzone przez użytkowników – wybieramy te najlepsze!

2024-03-06 12:33 Materiał sponsorowany

Najpopularniejsze generatywne wersje AI, czyli inteligentnego oprogramowania, z którym użytkownik komunikuje się tekstowo za pośrednictwem czata, przebojem wdarły się na rynek. Są to jednak narzędzia, które mają pewien mankament: ich baza wiedzy jest ograniczona i nie zawsze spełnia oczekiwania internautów. Na szczęście fundacja OpenAI świetnie zdaje sobie sprawę z niedoskonałości rozwiązania i stworzyła tzw. GPTs. Co je charakteryzuje?

GPTs – sztuczna inteligencja szyta na miarę

Na rynku nie brakuje specjalistycznych, bardzo wąskich branż, o których podstawowe modele sztucznej inteligencji, np. ChatGPT czy Gemini (Google Bard) nie wiedzą zbyt wiele. Można tu wskazać na:

 • sektor usług medycznych,
 • technologię półprzewodników,
 • autorskie, stworzone i rozwijane tylko przez jedno przedsiębiorstwo metody produkcji,
 • stare, już zapomniane sposoby wytwarzania, np. wywodzące się z rękodzieła. 

Większość ogólnodostępnych, uniwersalnych modeli AI nie była trenowana na takich danych, a więc ich nie zna. Można stwierdzić, że nie wie nic (lub wie bardzo niewiele) o wywodzących się z XIX wieku technikach haftowania czy metodach wypiekania chleba charakterystycznych dla Górnego Śląska. 

Co zrobić, gdy chcemy wyszkolić model właśnie w takiej jednej, bardzo wąskiej niszy? Z pomocą przychodzą personalizowane wersje AI, czyli właśnie GPTs. Użytkownik może samodzielnie wytrenować model, uzupełnić jego bazę wiedzy o zdigitalizowane dane, a następnie rozwijać jego możliwości, wydając mu odpowiednie polecenia, czyli wykorzystując prompty. O tym, jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją, przeczytasz na portalu Firmove.pl

Czy tworzenie własnej generatywnej sztucznej inteligencji jest skomplikowane?

W przypadku rozwiązania przygotowanego przez OpenAI jest to zadanie bardzo proste, z którym bez problemu poradzi sobie niemal każdy. Model sam poinstruuje Cię, jakie kroki należy wykonać, a cały proces nie powinien trwać dłużej niż 20–30 minut.

Nie musisz władać Pythonem czy innym językiem programowania. Nie jest wymagane nawet korzystanie z aplikacji zewnętrznych. Wszystkie działania wykonasz z poziomu swojego konta w płatnej wersji ChatGPT. Warto podkreślić, że usługa jest dostępna nawet w najtańszym planie abonamentowym. 

Stworzony model może być prywatny, dostępny tylko dla Ciebie lub zespołu, ale możesz też go upublicznić, by ułatwić pracę z AI innym osobom, które tak samo jak Ty, np. szukają konkretnej wiedzy o półprzewodnikach czy podaniach lub tradycjach wybranych grup etnicznych. 

Najlepsze ogólnodostępne GPTs – tym modelom warto dać szansę! 

Aby przeglądać modele stworzone i udostępnione przez społeczność, musisz zalogować się na swoje konto w ChatGPT. W lewym menu nawigacyjnym znajdziesz opcję: Explore GPTs. Kliknij w nią.

W tej chwili można wyszukiwać generatywne sztuczne inteligencje według następujących kategorii:

 • najlepsze,
 • DALL.e (modele generujące pliki graficzne),
 • Writing (pisanie i edytowanie treści),
 • Productivity (produktywność, zarządzanie czasem),
 • Research&Analysis (gromadzenie danych wraz z ich późniejszą analizą),
 • Programming (modele pomagające np. przy nauce programowania w popularnych językach),
 • Education (bazy wiedzy),
 • Lifestyle. 

Najwyżej oceniane przez społeczność narzędzia, dzięki którym z pewnością zdołasz zaoszczędzić sporo czasu, to na przykład:

 • Meta ADS Expert Guide – kompletny przewodnik, który pomoże Ci zarządzać reklamami w ekosystemie META, z którego korzystają Facebook i Instagram;
 • Logo Creator – świetny model, dzięki któremu szybko wygenerujesz logotyp w wysokiej rozdzielczości;
 • Cartoonize Yourself – narzędzie, które upodobni Twój wizerunek ze zdjęcia do popularnych postaci z kreskówek. Potencjał usługi docenią nie tylko rodzice, ale i pracownicy marketingu firm oferujących produkty dla najmłodszych;
 • VIDEO GPT by VEED – chcesz wygenerować wideo, które będzie idealnie dopasowane do Twoich wytycznych z promptu? Z tym modelem AI to bardzo proste;
 • Scholar GPT – imponująca baza danych z opracowań naukowych, dzięki którym szybko wzbogacisz swój tekst o sprawdzone, zweryfikowane informacje od autorytetów z różnych dziedzin.