GPTs – sztuczna inteligencja szyta na miarę
Na rynku nie brakuje specjalistycznych, bardzo wąskich branż, o których podstawowe modele sztucznej inteligencji, np. ChatGPT czy Gemini (Google Bard) nie wiedzą zbyt wiele. Można tu wskazać na:
- sektor usług medycznych,
- technologię półprzewodników,
- autorskie, stworzone i rozwijane tylko przez jedno przedsiębiorstwo metody produkcji,
- stare, już zapomniane sposoby wytwarzania, np. wywodzące się z rękodzieła.
Większość ogólnodostępnych, uniwersalnych modeli AI nie była trenowana na takich danych, a więc ich nie zna. Można stwierdzić, że nie wie nic (lub wie bardzo niewiele) o wywodzących się z XIX wieku technikach haftowania czy metodach wypiekania chleba charakterystycznych dla Górnego Śląska.
Co zrobić, gdy chcemy wyszkolić model właśnie w takiej jednej, bardzo wąskiej niszy? Z pomocą przychodzą personalizowane wersje AI, czyli właśnie GPTs. Użytkownik może samodzielnie wytrenować model, uzupełnić jego bazę wiedzy o zdigitalizowane dane, a następnie rozwijać jego możliwości, wydając mu odpowiednie polecenia, czyli wykorzystując prompty. O tym, jak rozmawiać ze sztuczną inteligencją, przeczytasz na portalu Firmove.pl.
Czy tworzenie własnej generatywnej sztucznej inteligencji jest skomplikowane?
W przypadku rozwiązania przygotowanego przez OpenAI jest to zadanie bardzo proste, z którym bez problemu poradzi sobie niemal każdy. Model sam poinstruuje Cię, jakie kroki należy wykonać, a cały proces nie powinien trwać dłużej niż 20–30 minut.
Nie musisz władać Pythonem czy innym językiem programowania. Nie jest wymagane nawet korzystanie z aplikacji zewnętrznych. Wszystkie działania wykonasz z poziomu swojego konta w płatnej wersji ChatGPT. Warto podkreślić, że usługa jest dostępna nawet w najtańszym planie abonamentowym.
Stworzony model może być prywatny, dostępny tylko dla Ciebie lub zespołu, ale możesz też go upublicznić, by ułatwić pracę z AI innym osobom, które tak samo jak Ty, np. szukają konkretnej wiedzy o półprzewodnikach czy podaniach lub tradycjach wybranych grup etnicznych.
Najlepsze ogólnodostępne GPTs – tym modelom warto dać szansę!
Aby przeglądać modele stworzone i udostępnione przez społeczność, musisz zalogować się na swoje konto w ChatGPT. W lewym menu nawigacyjnym znajdziesz opcję: Explore GPTs. Kliknij w nią.
W tej chwili można wyszukiwać generatywne sztuczne inteligencje według następujących kategorii:
- najlepsze,
- DALL.e (modele generujące pliki graficzne),
- Writing (pisanie i edytowanie treści),
- Productivity (produktywność, zarządzanie czasem),
- Research&Analysis (gromadzenie danych wraz z ich późniejszą analizą),
- Programming (modele pomagające np. przy nauce programowania w popularnych językach),
- Education (bazy wiedzy),
- Lifestyle.
Najwyżej oceniane przez społeczność narzędzia, dzięki którym z pewnością zdołasz zaoszczędzić sporo czasu, to na przykład:
- Meta ADS Expert Guide – kompletny przewodnik, który pomoże Ci zarządzać reklamami w ekosystemie META, z którego korzystają Facebook i Instagram;
- Logo Creator – świetny model, dzięki któremu szybko wygenerujesz logotyp w wysokiej rozdzielczości;
- Cartoonize Yourself – narzędzie, które upodobni Twój wizerunek ze zdjęcia do popularnych postaci z kreskówek. Potencjał usługi docenią nie tylko rodzice, ale i pracownicy marketingu firm oferujących produkty dla najmłodszych;
- VIDEO GPT by VEED – chcesz wygenerować wideo, które będzie idealnie dopasowane do Twoich wytycznych z promptu? Z tym modelem AI to bardzo proste;
- Scholar GPT – imponująca baza danych z opracowań naukowych, dzięki którym szybko wzbogacisz swój tekst o sprawdzone, zweryfikowane informacje od autorytetów z różnych dziedzin.