Łóżko w szpitalu

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Leczenie Covid-19 płatne na jesień? Polacy zapłacą nie tylko za szczepionki?

Leczenie Covid-19 płatne na jesień? Polacy zapłacą nie tylko za szczepionki?

2021-07-23 10:08

Leczenie Covid-19 płatne na jesień? Tego chcą Polscy eksperci, którzy wielokrotnie już zwracali uwagę na zależność jaka powinna być wprowadzona w naszym kraju: nie zaszczepiłeś się – płać za leczenie. Jeżeli tak się stanie, to Polacy zapłacą nie tylko za szczepionkę, a także za pobyt i leczenie na oddziale zakaźnym w razie choroby. Czy istnieje takie ryzyko?

Obecnie zarówno leczenie Covid-19, jak i szczepienia przeciwko tej chorobie są darmowe dla wszystkich Polaków. To jednak może się zmienić na jesień, gdy w naszym kraju pojawi się czwarta fala zachorowań na koronawirusa. Wizja płatnego pobytu i leczenia w szpitalu, a także szczepienia może być poniekąd zachętą do zabezpieczenia się przed jesienią i możliwym zachorowaniem. Eksperci, którzy widzą zależność w niezaszczepieniu się i powinności płacenia za leczenie w szpitalu wielokrotnie wskazywali, że postawy antyszczepionkowe są „antyspołeczne i wrogie społeczeństwu”. Dziś minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że wraz z końcem września 2021 roku szczepionki przestaną być darmowe. Osoby, które będą chciały nabyć w ten sposób odporność przed koronawirusem możliwe, że będą musiały zapłacić.

Spis treści

  1. Leczenie Covid-19 płatne?
  2. Leczenie Covid-19? Do końca września darmowe szczepionki
  3. Leczenie Covid-19 płatne? Istnieje takie ryzyko?

CZYTAJ TAKŻE: Superwariant Delta namnaża się ponad 1000 razy szybciej. Zatrważające badania naukowców

Leczenie Covid-19 płatne?

– Jeśli ktoś mimo braku przeciwwskazań nie będzie chciał się zaszczepić przeciwko COVID-19, to powinien ponosić odpowiedzialność finansową za ewentualne leczenie – mówił już jakiś czas temu prof. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Podobne zdanie na ten temat miał prof. Simon: Państwo, niezależnie od tego, kto rządzi, powinno brutalnie walczyć z tego rodzaju poglądami, bo to są zachowania antyspołeczne i wrogie społeczeństwu – stwierdził prawie rok temu. Jego zdaniem każdy może decydować, czy się szczepić, ale musi w związku z tym podjąć ryzyko, że jak zachoruje, to sam płaci za leczenie. Również prof. Anna Piekarska, członek Rady Medycznej przy premierze jeszcze niespełna trzy miesiące temu mówiła o odpłatności za leczenie Covid-19.

- Po momencie, kiedy udostępnimy wszystkim szczepienia, powinno się wprowadzić odpłatność za leczenie COVID-19. [...] Tyle się zmieniło w tej pandemii, dokonaliśmy tylu rzeczy, które wydawały się niewyobrażalne półtora roku temu, że wydaje mi się, że jest najwyższy czas na to, żeby fundamentalne rzeczy, takie właśnie, jak odpłatność za leczenie chorób, przeciwko którym państwo oferuje szczepienia, a my z tego nie korzystamy, żebyśmy za to leczenie po prostu płacili sami – mówiła.

Leczenie Covid-19? Do końca września darmowe szczepionki

Minister zdrowia Adam Niedzielski dziś rano w jednej z rozmów poinformował, że szczepienia przeciwko COVID-19 będą darmowe do końca września. Równocześnie przyznał, że po tym terminie rozważane są różne scenariusze. Jak powiedział sama usługa szczepienia kosztuje 60 zł, a cena preparatu jest niejawna.

- Proszę pamiętać, że szczepienia czy w ogóle inne leki są generalnie obejmowane systemem refundacji i wtedy definiujemy sobie kryteria tej refundacji. Są np. pewne grupy seniorów, którzy otrzymują to za darmo, a jak w przypadku szczepienia na grypę ludzie w wieku produkcyjnym płacą czy współpłacą za takie szczepienie, więc na razie na pewno do końca września będzie można skorzystać za darmo ze szczepienia – mówił Adam Niedzielski.

Leczenie Covid-19 płatne? Istnieje takie ryzyko?

Adam Niedzielski odniósł się do słów prof. Anny Piekarskiej, która mówiła o odpłatności za leczenie chorób, wobec których państwo oferuje szczepionki. Minister zdrowia nie zgodził się wówczas z prof. Piekarską.

- Bardzo szanuję prof. Piekarską, ale nie podzielam takiego punktu widzenia. Nie może być takiej sytuacji, by publiczny system opieki zdrowotnej nie pomagał ludziom, którzy są w potrzebie - odpowiedział Niedzielski.

Progi zwalniające dla rowerzystów
Sonda
Czy szczepienie przeciw Covid-19 w Polsce powinno być obowiązkowe?
Źródło: Polacy zapłacą nie tylko za szczepienia, ale też za leczenie COVID-19?!