Marek Jurek w Porannym Ringu wprost o roli Polski w kwestii Grenlandii. Zwraca uwagę na jedną rzecz

2026-01-19 8:31

Marek Jurek, były marszałek Sejmu był gościem Jana Wróbla w Porannym Ringu na antenie Radia VOX FM oraz kanale Youtube Super Ring. Polityk odniósł się głównie do potencjalnego konfliktu duńsko-amerykańskiego o Grenlandię. Jak zaznaczył, Polska przyszłościowo może być zagrożona, ale z całkowicie innej strony. Dlaczego?

Marek Jurek

i

Autor: Superring/ Youtube

Donald Trump chce Grenlandię 

W 2025 roku Donald Trump ogłosił zaskakujące informacje nie tylko dla Amerykanów, ale również całej społeczności międzynarodowej. Jak zaznaczył, dla interesów Stanów Zjednoczonych niezwykle ważne jest "przyłączenie" Grenlandii jako kolejnego stanu. Początkowo oferował za nią pieniądze, co Duńczycy regularnie wykluczali. Teraz amerykański prezydent grozi siłowe przejęcie wyspy.

Wyspa ma kluczowe znaczenie geopolityczne, kontrolując dostęp do Arktyki oraz ważny korytarz morski GIUK (Grenlandia-Islandia-Wielka Brytania). Wzmocniłoby to kontrolę USA nad północną flanką NATO i ograniczyło wpływy Rosji oraz Chin w regionie. Na Grenlandii już znajduje się amerykańska baza wojskowa Pituffik, kluczowa dla systemu obrony przed pociskami balistycznymi.

Grenlandia posiada znaczące złoża ropy naftowej, gazu ziemnego oraz metali ziem rzadkich, które są kluczowe dla nowoczesnych technologii. Topniejąca pokrywa lodowa ułatwia dostęp do tych bogactw i otwiera nowe szlaki żeglugowe.

Marek Jurek o reakcji Polski na zachowanie Amerykanów 

Marek Jurek w Porannym Ringu nie ukrywał, że nawet cieszy go pragmatyczne podejście Polski do sprawy grenlandzkiej, głównie dlatego, że kraj ma w tym kilka, różnych i niestety sprzecznych interesów. 

Poranny ring vod 1 16.01.2026

- Polska ma ogólnie ważny głos, ale będziemy ogólnie spokojnie mówić. W dyskusję ogólnie powinniśmy angażować się z umiarem, w kontekście Danii i Grenlandii. Oni są od kilkudziesięciu lat z ogromnym nastawieniem proatlantyckim. Chcą bezpieczeństwa dla Bałtyku. A z drugiej strony mamy Amerykanów - powiedział Jurek. 

Jak jednak zaznacza, cała ta sprawa może być ogromnym problemem dla światowego porządku. 

Problem  zarówno obecny jak i historyczny, że mamy skłonność do identyfikacji z jakąś stroną narodową, na której nam zależy. Sytuacja jest o tyle groźna, że problem grenlandzki pokazuje, iż świat wchodzi znowu w tematykę podbojów [...] Doszło do konfliktu między krajami NATO, bo przecież Cypr z Turcją i podział wyspy do dziś. [...] Polska może stać się ofiarą ze strony Rosji. Tylko ten konflikt zostanie zamrożony, jak to się robi obecnie. Interesem Polski jest pokój, a on jest coraz bardziej kruchy - powiedział Jurek 

QUIZ. Test geograficzny. Słynne wyspy! Zgadniesz, gdzie są?
Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się wyspa Madagaskar?